Asikkala
- Mediaanitulot
- 23 972 €
- Väkiluku
- 5 122
- Keski-ikä
- 52,0 v
Kaupunki
Asikkala koostuu 10 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 7 765 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 216 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 28,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Asikkala
Asikkala
Asikkala
Asikkala
Asikkala
Asikkala
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Vesivehmaa17130 | 28 187 €+14,8 % |
| 2. | Urajärvi17150 | 27 982 €+13,0 % |
| 3. | Asikkala17320 | 25 926 €+21,7 % |
| 4. | Pietilä17220 | 25 428 €+18,5 % |
| 5. | Viitaila17410 | 25 425 €+23,0 % |
| 6. | Iso-Äiniö-Vähimaa17450 | 24 282 €+14,9 % |
| 7. | Vääksy Keskus17200 | 23 972 €+15,5 % |
| 8. | Kurhila17430 | 23 965 €+22,4 % |
| 9. | Kalkkinen17240 | 23 604 €+29,4 % |
| 10. | Vähimaa17440 | 23 393 €+21,0 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Iso-Äiniö-Vähimaa17450 | -0,5 %-0,5 % |
| 2. | Vääksy Keskus17200 | -1,2 %-1,2 % |
| 3. | Vesivehmaa17130 | -1,3 %-1,3 % |
| 4. | Asikkala17320 | -3,3 %-3,3 % |
| 5. | Vähimaa17440 | -3,7 %-3,7 % |
| 6. | Kurhila17430 | -5,1 %-5,1 % |
| 7. | Kalkkinen17240 | -7,1 %-7,1 % |
| 8. | Pietilä17220 | -7,3 %-7,3 % |
| 9. | Urajärvi17150 | -8,0 %-8,0 % |
| 10. | Viitaila17410 | -17,5 %-17,5 % |
Aluevalintaan Päijät-Hämeessä: Lahden parhaat asuinalueet.
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.