Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo

Kaupunki

Espoo

Espoo koostuu 45 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 314 876 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 32 910 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 52,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
314 876
Mediaanitulot (ka.)
32 910 €
Neliöhinta (ka.)
3 884 €/m²
Keski-ikä (ka.)
39,8 v
Korkeakoulutetut (ka.)
52,0 %
Omistusasunnot (ka.)
60,5 %
Lapsiperheet (ka.)
27,9 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

02230Matinkylä

Espoo

1. suurin
Mediaanitulot
29 405 €
Väkiluku
22 927
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
02320Espoonlahti

Espoo

2. suurin
Mediaanitulot
28 823 €
Väkiluku
17 639
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
02600Etelä-Leppävaara

Espoo

3. suurin
Mediaanitulot
27 766 €
Väkiluku
17 336
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
02760Tuomarila-Suvela

Espoo

4. suurin
Mediaanitulot
27 445 €
Väkiluku
15 512
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
02200Niittykumpu

Espoo

5. suurin
Mediaanitulot
31 780 €
Väkiluku
14 415
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
02780Kauklahti

Espoo

6. suurin
Mediaanitulot
34 221 €
Väkiluku
14 251
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa

Espoo: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Espoo

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %
6.Friisilä0224038 519 €+5,8 %
7.Uusmäki0268038 122 €+22,6 %
8.Haukilahti0217037 904 €+17,2 %
9.Suvisaaristo0238037 862 €+16,2 %
10.Laajalahti0214037 056 €+15,1 %
11.Gumböle-Karhusuo0281036 381 €+18,5 %
12.Latokaski0234035 295 €+17,2 %
13.Lintuvaara0266035 237 €+18,8 %
14.Tapiola0210034 967 €+15,4 %
15.Länsikorkee-Suvikumpu0212034 817 €+21,0 %
16.Niipperi0292034 807 €+15,7 %
17.Otsolahti0211034 296 €+17,5 %
18.Kauklahti0278034 221 €+22,0 %
19.Nupuri-Nuuksio0282033 924 €+22,7 %
20.Kalajärvi0297033 843 €+17,7 %
21.Sepänkylä-Kuurinniitty0275032 824 €+14,1 %
22.Saunalahti-Kattilalaakso0233032 290 €+13,3 %
23.Malminmäki-Eestinlaakso0228032 265 €+15,3 %
24.Lippajärvi-Järvenperä0294032 260 €+13,5 %
25.Kaitaa0226032 171 €+13,6 %
26.Bemböle-Pakankylä0274032 122 €+15,6 %
27.Lähderanta0272032 031 €+17,3 %
28.Viherlaakso0271031 984 €+17,6 %
29.Niittykumpu0220031 780 €+9,3 %
30.Olari0221031 556 €+19,4 %
31.Soukka0236030 994 €+19,3 %
32.Siikajärvi0286030 337 €+13,1 %
33.Pohjois-Leppävaara0265030 086 €+15,4 %
34.Nihtisilta0263029 973 €+9,6 %
35.Karakallio0262029 922 €+14,7 %
36.Finnoo-Eestinmalmi0227029 413 €-7,2 %
37.Matinkylä0223029 405 €+15,8 %
38.Espoonlahti0232028 823 €+16,2 %
39.Lakisto0298027 922 €+10,7 %
40.Etelä-Leppävaara0260027 766 €+10,5 %
41.Tuomarila-Suvela0276027 445 €+10,9 %
42.Kilo0261027 149 €+11,9 %
43.Henttaa0225026 872 €+4,2 %
44.Espoon Keskus0277026 218 €+13,6 %
45.Otaniemi0215012 135 €-2,0 %

Väestönkasvu: Espoo

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Espoo
#AlueArvo
1.Finnoo-Eestinmalmi02270+109,0 %+109,0 %
2.Henttaa02250+56,0 %+56,0 %
3.Niittykumpu02200+51,8 %+51,8 %
4.Etelä-Leppävaara02600+31,4 %+31,4 %
5.Tapiola02100+30,5 %+30,5 %
6.Kauklahti02780+20,8 %+20,8 %
7.Friisilä02240+18,5 %+18,5 %
8.Nihtisilta02630+17,9 %+17,9 %
9.Uusmäki02680+14,7 %+14,7 %
10.Saunalahti-Kattilalaakso02330+13,4 %+13,4 %
11.Otaniemi02150+13,1 %+13,1 %
12.Pohjois-Leppävaara02650+10,0 %+10,0 %
13.Olari02210+9,7 %+9,7 %
14.Nupuri-Nuuksio02820+8,9 %+8,9 %
15.Tuomarila-Suvela02760+8,8 %+8,8 %
16.Niipperi02920+7,0 %+7,0 %
17.Espoonlahti02320+6,7 %+6,7 %
18.Länsikorkee-Suvikumpu02120+6,7 %+6,7 %
19.Westend02160+5,8 %+5,8 %
20.Kilo02610+5,6 %+5,6 %
21.Pohjois-Tapiola02130+5,1 %+5,1 %
22.Lippajärvi-Järvenperä02940+5,0 %+5,0 %
23.Lintuvaara02660+4,5 %+4,5 %
24.Matinkylä02230+4,4 %+4,4 %
25.Malminmäki-Eestinlaakso02280+4,4 %+4,4 %
26.Viherlaakso02710+4,4 %+4,4 %
27.Karakallio02620+4,2 %+4,2 %
28.Espoon Keskus02770+3,2 %+3,2 %
29.Laajalahti02140+3,0 %+3,0 %
30.Sepänkylä-Kuurinniitty02750+2,9 %+2,9 %
31.Haukilahti02170+1,9 %+1,9 %
32.Kaitaa02260+1,2 %+1,2 %
33.Gumböle-Karhusuo02810+0,7 %+0,7 %
34.Jupperi02730+0,3 %+0,3 %
35.Soukka02360-0,5 %-0,5 %
36.Mankkaa02180-0,5 %-0,5 %
37.Latokaski02340-0,8 %-0,8 %
38.Lähderanta02720-1,0 %-1,0 %
39.Otsolahti02110-1,2 %-1,2 %
40.Siikajärvi02860-2,2 %-2,2 %
41.Nöykkiönpuro02300-2,4 %-2,4 %
42.Suvisaaristo02380-2,5 %-2,5 %
43.Bemböle-Pakankylä02740-3,7 %-3,7 %
44.Kalajärvi02970-3,8 %-3,8 %
45.Lakisto02980-16,5 %-16,5 %

Koko lista: Espoon suurituloisimmat alueet.

Kaikki 45 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
02100Tapiola02110Otsolahti02120Länsikorkee-Suvikumpu02130Pohjois-Tapiola02140Laajalahti02150Otaniemi02160Westend02170Haukilahti02180Mankkaa02200Niittykumpu02210Olari02230Matinkylä02240Friisilä02250Henttaa02260Kaitaa02270Finnoo-Eestinmalmi02280Malminmäki-Eestinlaakso02300Nöykkiönpuro02320Espoonlahti02330Saunalahti-Kattilalaakso02340Latokaski02360Soukka02380Suvisaaristo02600Etelä-Leppävaara02610Kilo02620Karakallio02630Nihtisilta02650Pohjois-Leppävaara02660Lintuvaara02680Uusmäki02710Viherlaakso02720Lähderanta02730Jupperi02740Bemböle-Pakankylä02750Sepänkylä-Kuurinniitty02760Tuomarila-Suvela02770Espoon Keskus02780Kauklahti02810Gumböle-Karhusuo02820Nupuri-Nuuksio02860Siikajärvi02920Niipperi02940Lippajärvi-Järvenperä02970Kalajärvi02980Lakisto

Usein kysytyt kysymykset: Espoo

Kuinka monta asukasta kaupungissa Espoo on?
Kaupungissa Espoo asuu yhteensä 314 876 asukasta 45 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Espoo?
45 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Espoo?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 32 910 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Westend: 47 267 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Espoo?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Espoo on noin 3 884 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 42 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Tapiola (5 666 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Espoo?
Westend (47 267 €), Mankkaa (41 646 €), Nöykkiönpuro (40 331 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Espoo?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Finnoo-Eestinmalmi (+109,0 %), Henttaa (+56,0 %), Niittykumpu (+51,8 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Espoo?
Kaupungissa Espoo on 45 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Espoo

Kaikki oppaat →

Esimerkkejä Espoosta: Westend asuinalueena ja Mankkaa asuinalueena. Pääkaupunkiseudun valinnasta: mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla, neliöhinnat: halvimmat ja kalleimmat alueet, suurimmat tulot: Suomen rikkaimmat asuinalueet, Helsingin suurituloisimmat alueet ja Espoon suurituloisimmat alueet, sekä Pohjois-Haaga, Westend, Mankkaa ja Tammisto asuinalueina.

Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Pohjois-Haaga, Westend, Mankkaa ja Tammisto asuinalueina

Neljä haettua asuinaluetta samoilla mittareilla: väkiluku, tulot, ikä, omistusasuminen, lapsiperheet ja neliöhinta. Linkit kunkin alueen tietoihin.

15. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →
Vantaa|Muuttajalle

Vantaan asuinalueet vertailussa 2026

Vantaan postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheiden osuus. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

2. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.