Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa

Kaupunki

Vantaa

Vantaa koostuu 36 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 245 357 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 29 499 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 35,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
245 357
Mediaanitulot (ka.)
29 499 €
Neliöhinta (ka.)
2 869 €/m²
Keski-ikä (ka.)
40,5 v
Korkeakoulutetut (ka.)
35,8 %
Omistusasunnot (ka.)
58,4 %
Lapsiperheet (ka.)
25,6 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

01300Tikkurila

Vantaa

1. suurin
Mediaanitulot
27 931 €
Väkiluku
24 875
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
01600Myyrmäki

Vantaa

2. suurin
Mediaanitulot
25 475 €
Väkiluku
19 159
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
01450Korso

Vantaa

3. suurin
Mediaanitulot
28 250 €
Väkiluku
18 126
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
01620Martinlaakso

Vantaa

4. suurin
Mediaanitulot
25 956 €
Väkiluku
14 204
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01700Kivistö

Vantaa

5. suurin
Mediaanitulot
27 568 €
Väkiluku
13 583
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa
01200Hakunila

Vantaa

6. suurin
Mediaanitulot
24 068 €
Väkiluku
13 100
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Vantaa: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Vantaa

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %
6.Tammisto0152032 815 €+12,4 %
7.Askisto0168032 811 €+15,5 %
8.Ruskeasanta-Ilola0139032 781 €+16,7 %
9.Keimola0175032 490 €+18,9 %
10.Päiväkumpu0142032 360 €+15,6 %
11.Itä-Hakkila0126032 258 €+17,7 %
12.Vantaanpuisto0173031 172 €+16,3 %
13.Vaarala0123030 908 €+14,8 %
14.Hämevaara0164030 818 €+15,2 %
15.Vapaala0165030 449 €+15,0 %
16.Varisto0166029 587 €+18,7 %
17.Seutula0176029 392 €+13,8 %
18.Kirkonkylä-Veromäki0151028 856 €+10,1 %
19.Petikko0172028 834 €+16,7 %
20.Korso0145028 250 €+13,0 %
21.Hiekkaharju0135028 108 €+14,7 %
22.Tuupakan teollisuusalue0174027 956 €+8,7 %
23.Tikkurila0130027 931 €+12,9 %
24.Pähkinärinne0171027 804 €+14,2 %
25.Rekola0140027 767 €+13,7 %
26.Kivistö0170027 568 €+7,1 %
27.Kaivoksela0161027 456 €+11,9 %
28.Leinelä0134027 104 €+11,4 %
29.Mikkola0148026 779 €+12,0 %
30.Länsimäki0128026 673 €+12,7 %
31.Jokiniemi0137026 053 €+9,5 %
32.Martinlaakso0162025 956 €+10,4 %
33.Myyrmäki0160025 475 €+12,0 %
34.Veromiehenkylä0153024 992 €+9,9 %
35.Hakunila0120024 068 €+9,5 %
36.Koivukylä-Havukoski0136023 609 €+12,1 %

Väestönkasvu: Vantaa

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Vantaa
#AlueArvo
1.Veromiehenkylä01530+58,0 %+58,0 %
2.Kivistö01700+38,4 %+38,4 %
3.Kirkonkylä-Veromäki01510+17,8 %+17,8 %
4.Leinelä01340+16,5 %+16,5 %
5.Tikkurila01300+15,5 %+15,5 %
6.Martinlaakso01620+11,6 %+11,6 %
7.Pähkinärinne01710+10,9 %+10,9 %
8.Myyrmäki01600+10,3 %+10,3 %
9.Ylästö01690+9,9 %+9,9 %
10.Jokiniemi01370+9,3 %+9,3 %
11.Kuusikko-Hakkila01380+7,5 %+7,5 %
12.Rekola01400+6,9 %+6,9 %
13.Nikinmäki01490+5,2 %+5,2 %
14.Koivukylä-Havukoski01360+4,4 %+4,4 %
15.Vaarala01230+3,4 %+3,4 %
16.Vantaanlaakso01670+2,6 %+2,6 %
17.Kaivoksela01610+2,4 %+2,4 %
18.Hakunila01200+2,4 %+2,4 %
19.Hiekkaharju01350+1,8 %+1,8 %
20.Hämeenkylä01630+1,5 %+1,5 %
21.Askisto01680+1,4 %+1,4 %
22.Mikkola01480+1,4 %+1,4 %
23.Länsimäki01280+1,3 %+1,3 %
24.Hämevaara01640+1,2 %+1,2 %
25.Vantaanpuisto01730+0,2 %+0,2 %
26.Ruskeasanta-Ilola01390-0,4 %-0,4 %
27.Vapaala01650-0,9 %-0,9 %
28.Korso01450-0,9 %-0,9 %
29.Päiväkumpu01420-0,9 %-0,9 %
30.Tammisto01520-1,9 %-1,9 %
31.Seutula01760-2,6 %-2,6 %
32.Tuupakan teollisuusalue01740-2,7 %-2,7 %
33.Varisto01660-3,2 %-3,2 %
34.Itä-Hakkila01260-3,7 %-3,7 %
35.Keimola01750-5,5 %-5,5 %
36.Petikko01720-21,7 %-21,7 %

Kaikki 36 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
01200Hakunila01230Vaarala01260Itä-Hakkila01280Länsimäki01300Tikkurila01340Leinelä01350Hiekkaharju01360Koivukylä-Havukoski01370Jokiniemi01380Kuusikko-Hakkila01390Ruskeasanta-Ilola01400Rekola01420Päiväkumpu01450Korso01480Mikkola01490Nikinmäki01510Kirkonkylä-Veromäki01520Tammisto01530Veromiehenkylä01600Myyrmäki01610Kaivoksela01620Martinlaakso01630Hämeenkylä01640Hämevaara01650Vapaala01660Varisto01670Vantaanlaakso01680Askisto01690Ylästö01700Kivistö01710Pähkinärinne01720Petikko01730Vantaanpuisto01740Tuupakan teollisuusalue01750Keimola01760Seutula

Usein kysytyt kysymykset: Vantaa

Kuinka monta asukasta kaupungissa Vantaa on?
Kaupungissa Vantaa asuu yhteensä 245 357 asukasta 36 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Vantaa?
36 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Vantaa?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 29 499 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Ylästö: 37 792 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Vantaa?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Vantaa on noin 2 869 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 32 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Veromiehenkylä (4 189 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Vantaa?
Ylästö (37 792 €), Nikinmäki (34 171 €), Hämeenkylä (34 137 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Vantaa?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Veromiehenkylä (+58,0 %), Kivistö (+38,4 %), Kirkonkylä-Veromäki (+17,8 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Vantaa?
Kaupungissa Vantaa on 36 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Vantaa

Kaikki oppaat →

Esimerkki Vantaalta: Tammisto asuinalueena. Pääkaupunkiseudun valinnasta: mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla, neliöhinnat: halvimmat ja kalleimmat alueet, suurimmat tulot: Suomen rikkaimmat asuinalueet, Helsingin suurituloisimmat alueet ja Espoon suurituloisimmat alueet, sekä Pohjois-Haaga, Westend, Mankkaa ja Tammisto asuinalueina.

Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Pohjois-Haaga, Westend, Mankkaa ja Tammisto asuinalueina

Neljä haettua asuinaluetta samoilla mittareilla: väkiluku, tulot, ikä, omistusasuminen, lapsiperheet ja neliöhinta. Linkit kunkin alueen tietoihin.

15. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →
Vantaa|Muuttajalle

Vantaan asuinalueet vertailussa 2026

Vantaan postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheiden osuus. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

2. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.