94100Kemi Keskus
Kemi
- Mediaanitulot
- 22 576 €
- Väkiluku
- 6 003
- Keski-ikä
- 51,0 v
Kaupunki
Kemi koostuu 8 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 19 133 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 677 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 25,4 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Kemi
Kemi
Kemi
Kemi
Kemi
Kemi
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Ristikangas - Kivikko94600 | 28 863 €+20,5 % |
| 2. | Ajos94900 | 27 740 €+16,8 % |
| 3. | Peurasaari94720 | 27 357 €+15,3 % |
| 4. | Pajusaari94300 | 26 175 €+16,8 % |
| 5. | Takajärvi - Haukkari94700 | 24 930 €+16,7 % |
| 6. | Torvinen - Vainio94200 | 24 542 €+20,3 % |
| 7. | Pikku Berliini - Hepola94830 | 23 231 €+19,1 % |
| 8. | Kemi Keskus94100 | 22 576 €+19,5 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Kemi Keskus94100 | -3,5 %-3,5 % |
| 2. | Ristikangas - Kivikko94600 | -4,6 %-4,6 % |
| 3. | Peurasaari94720 | -5,2 %-5,2 % |
| 4. | Ajos94900 | -6,7 %-6,7 % |
| 5. | Torvinen - Vainio94200 | -7,4 %-7,4 % |
| 6. | Takajärvi - Haukkari94700 | -8,0 %-8,0 % |
| 7. | Pikku Berliini - Hepola94830 | -13,7 %-13,7 % |
| 8. | Pajusaari94300 | -16,3 %-16,3 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.