Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kruunupyy

Kaupunki

Kruunupyy

Kruunupyy koostuu 4 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 6 278 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 902 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 25,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
6 278
Mediaanitulot (ka.)
24 902 €
Neliöhinta (ka.)
1 197 €/m²
Keski-ikä (ka.)
46,8 v
Korkeakoulutetut (ka.)
25,2 %
Omistusasunnot (ka.)
85,0 %
Lapsiperheet (ka.)
23,3 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

68500Kruunupyy Keskus

Kruunupyy

1. suurin
Mediaanitulot
25 482 €
Väkiluku
2 782
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
68700Teerijärvi

Kruunupyy

2. suurin
Mediaanitulot
24 857 €
Väkiluku
1 687
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
68410Alaveteli

Kruunupyy

3. suurin
Mediaanitulot
27 328 €
Väkiluku
1 575
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
68750Småbönders

Kruunupyy

4. suurin
Mediaanitulot
21 939 €
Väkiluku
234
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kruunupyy: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kruunupyy

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kruunupyy
#AlueArvo
1.Alaveteli6841027 328 €+21,8 %
2.Kruunupyy Keskus6850025 482 €+16,8 %
3.Teerijärvi6870024 857 €+17,1 %
4.Småbönders6875021 939 €+17,4 %

Väestönkasvu: Kruunupyy

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kruunupyy
#AlueArvo
1.Kruunupyy Keskus68500-0,6 %-0,6 %
2.Alaveteli68410-1,6 %-1,6 %
3.Småbönders68750-3,3 %-3,3 %
4.Teerijärvi68700-3,3 %-3,3 %

Kaikki 4 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
68410Alaveteli68500Kruunupyy Keskus68700Teerijärvi68750Småbönders

Usein kysytyt kysymykset: Kruunupyy

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kruunupyy on?
Kaupungissa Kruunupyy asuu yhteensä 6 278 asukasta 4 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kruunupyy?
4 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kruunupyy?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 902 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Alaveteli: 27 328 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kruunupyy?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kruunupyy on noin 1 197 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Teerijärvi (1 197 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kruunupyy?
Alaveteli (27 328 €), Kruunupyy Keskus (25 482 €), Teerijärvi (24 857 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kruunupyy?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kruunupyy Keskus (-0,6 %), Alaveteli (-1,6 %), Småbönders (-3,3 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kruunupyy?
Kaupungissa Kruunupyy on 4 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.