59100Parikkala Keskus
Parikkala
- Mediaanitulot
- 22 568 €
- Väkiluku
- 1 926
- Keski-ikä
- 56,0 v
Kaupunki
Parikkala koostuu 13 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 4 243 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 825 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 19,6 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Parikkala
Parikkala
Parikkala
Parikkala
Parikkala
Parikkala
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Koitsanlahti59130 | 25 097 €+20,4 % |
| 2. | Särkisalmi59310 | 23 436 €+12,8 % |
| 3. | Mikkolanniemi59530 | 23 052 €+26,1 % |
| 4. | Saari59520 | 23 004 €+7,5 % |
| 5. | Parikkala Keskus59100 | 22 568 €+18,3 % |
| 6. | Uukuniemi59730 | 21 667 €+14,5 % |
| 7. | Haapaoja59320 | 21 592 €+20,9 % |
| 8. | Kirjavala59410 | 21 245 €+20,7 % |
| 9. | Tarnala59610 | 21 208 €+39,5 % |
| 10. | Melkoniemi59210 | 21 011 €+16,9 % |
| 11. | Kummunkylä59710 | 20 201 €-0,4 % |
| 12. | Niukkala59720 | 20 114 €+11,4 % |
| 13. | Maironiemi59510 | 19 524 €+15,5 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Tarnala59610 | +1,3 %+1,3 % |
| 2. | Haapaoja59320 | -2,6 %-2,6 % |
| 3. | Parikkala Keskus59100 | -5,4 %-5,4 % |
| 4. | Saari59520 | -6,4 %-6,4 % |
| 5. | Särkisalmi59310 | -10,6 %-10,6 % |
| 6. | Mikkolanniemi59530 | -11,3 %-11,3 % |
| 7. | Niukkala59720 | -12,2 %-12,2 % |
| 8. | Kirjavala59410 | -13,1 %-13,1 % |
| 9. | Maironiemi59510 | -13,2 %-13,2 % |
| 10. | Melkoniemi59210 | -15,1 %-15,1 % |
| 11. | Kummunkylä59710 | -15,4 %-15,4 % |
| 12. | Koitsanlahti59130 | -16,6 %-16,6 % |
| 13. | Uukuniemi59730 | -28,2 %-28,2 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.