Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sievi

Kaupunki

Sievi

Sievi koostuu 7 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 4 521 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 436 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 19,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
4 521
Mediaanitulot (ka.)
24 436 €
Neliöhinta (ka.)
743 €/m²
Keski-ikä (ka.)
40,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
19,2 %
Omistusasunnot (ka.)
86,2 %
Lapsiperheet (ka.)
27,2 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

85410Sievi Keskus

Sievi

1. suurin
Mediaanitulot
23 545 €
Väkiluku
1 849
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
85340Jyrinki

Sievi

2. suurin
Mediaanitulot
26 634 €
Väkiluku
699
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa
85430Koivisto

Sievi

3. suurin
Mediaanitulot
26 606 €
Väkiluku
508
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
85310Sievi Asemanseutu

Sievi

4. suurin
Mediaanitulot
23 241 €
Väkiluku
482
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
85470Kiiskilampi

Sievi

5. suurin
Mediaanitulot
22 426 €
Väkiluku
467
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
85320Markkula

Sievi

6. suurin
Mediaanitulot
22 678 €
Väkiluku
277
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Sievi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Sievi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Sievi
#AlueArvo
1.Jyrinki8534026 634 €+16,3 %
2.Koivisto8543026 606 €+18,8 %
3.Joenkylä8545025 925 €+17,2 %
4.Sievi Keskus8541023 545 €+11,5 %
5.Sievi Asemanseutu8531023 241 €+9,3 %
6.Markkula8532022 678 €+14,5 %
7.Kiiskilampi8547022 426 €+21,9 %

Väestönkasvu: Sievi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Sievi
#AlueArvo
1.Markkula85320+6,1 %+6,1 %
2.Sievi Asemanseutu85310-3,0 %-3,0 %
3.Joenkylä85450-4,4 %-4,4 %
4.Jyrinki85340-4,6 %-4,6 %
5.Sievi Keskus85410-8,1 %-8,1 %
6.Kiiskilampi85470-8,3 %-8,3 %
7.Koivisto85430-10,9 %-10,9 %

Kaikki 7 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
85310Sievi Asemanseutu85320Markkula85340Jyrinki85410Sievi Keskus85430Koivisto85450Joenkylä85470Kiiskilampi

Usein kysytyt kysymykset: Sievi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Sievi on?
Kaupungissa Sievi asuu yhteensä 4 521 asukasta 7 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Sievi?
7 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Sievi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 436 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Jyrinki: 26 634 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Sievi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Sievi on noin 743 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Sievi Keskus (743 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Sievi?
Jyrinki (26 634 €), Koivisto (26 606 €), Joenkylä (25 925 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Sievi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Markkula (+6,1 %), Sievi Asemanseutu (-3,0 %), Joenkylä (-4,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Sievi?
Kaupungissa Sievi on 7 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.