Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mynämäki/23100
Vertaa

Mynämäki Keskus

23100·Mynämäki
31 × 30 km

Postinumeroalueella Mynämäki Keskus (23100), Mynämäki, asuu 5 931 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 250 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 82,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 10,0 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Mynämäki)Väkiluku: sija 1/3 (Mynämäki)
Väkiluku
5 931-1,5 %(5v)
Mediaanitulot
26 250 €+18,4 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,9 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
82,2 %
Vuokra: 16,6 %
Lapsiperheet
20,6 %
Yksinasuvat
39,8 %
Työttömyysaste
8,8 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,5 %
65 vuotta täyttäneet: 29,1 %

Tunnusluvut

Alueen Mynämäki Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 931-1,5 %
Mediaanitulot26 250 €+18,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 568 €/m²+14,1 %
Keski-ikä48,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut25,9 %+2,1 %
Työttömyysaste8,8 %+1,6 %
Omistusasunnot82,2 %-
Lapsiperheet20,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 31 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,2 %
Vuokra16,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo10,0 %
Pientalo86,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,6 %
Yksinasuvat39,8 %
Muut taloudet39,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Mynämäki Keskus

Mitkä ovat alueen Mynämäki Keskus (23100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 250 €. Muutos 5 vuodessa: +18,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mynämäki Keskus (23100) on?
5 931 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mynämäki Keskus (23100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 568 €/m² (2025). Luku perustuu 31 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +14,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Mynämäki Keskus on?
Kotitalouksista 82,2 % asuu omistusasunnossa ja 16,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 10,0 % on kerrostaloissa ja 86,4 % pientaloissa.
Miten alue Mynämäki Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mynämäki: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 25,9 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·21270Nousiainen (Nousiainen)
  • ·27640Honkilahti kk (Eura)
  • ·27650Honkilahti (Eura)
  • ·21900Yläne Keskus (Pöytyä)
  • ·27600Hinnerjoki (Eura)
  • ·27670Mannila (Eura)
  • ·21250Masku (Masku)
  • ·21310Vahto (Rusko)
  • ·21230Lemu (Masku)
  • ·23120Mietoinen Keskus
  • ·21290Rusko (Rusko)
  • ·21220Somersoja (Raisio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 117. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet290. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mynämäki3. · 3 alueesta

Muut alueet: Mynämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mynämäki
#AlueArvo
1.Mietoinen Keskus2312027 832 €+18,5 %
2.Hietamäki2314026 334 €+10,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21180Livonsaari

Naantali

Mediaanitulot
26 249 €
Väkiluku
245
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
25520Perniö Asemanseutu

Salo

Mediaanitulot
26 252 €
Väkiluku
594
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
23960Santtio

Pyhäranta

Mediaanitulot
26 254 €
Väkiluku
236
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
97690Sulaoja

Rovaniemi

Mediaanitulot
26 246 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mynämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle