99400Enontekiö Keskus
Enontekiö
- Mediaanitulot
- 24 525 €
- Väkiluku
- 614
- Keski-ikä
- 51,0 v
Kaupunki
Enontekiö koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 1 650 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 985 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 22,4 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Enontekiö
Enontekiö
Enontekiö
Enontekiö
Enontekiö
Enontekiö
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Kilpisjärvi99490 | 30 821 €+26,1 % |
| 2. | Enontekiö Keskus99400 | 24 525 €+21,8 % |
| 3. | Karesuvanto99470 | 23 239 €+22,4 % |
| 4. | Peltovuoma99420 | 22 421 €+39,5 % |
| 5. | Palojoensuu - Kuttanen99450 | 21 181 €+33,5 % |
| 6. | Kuttanen99460 | 20 651 €+0,5 % |
| 7. | Vuontisjärvi99410 | 19 304 €+18,3 % |
| 8. | Leppäjärvi99440 | 18 068 €+20,2 % |
| 9. | Nunnanen99430 | 17 659 €+22,1 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Kilpisjärvi99490 | +17,6 %+17,6 % |
| 2. | Leppäjärvi99440 | +1,5 %+1,5 % |
| 3. | Palojoensuu - Kuttanen99450 | -6,1 %-6,1 % |
| 4. | Karesuvanto99470 | -6,5 %-6,5 % |
| 5. | Vuontisjärvi99410 | -7,2 %-7,2 % |
| 6. | Enontekiö Keskus99400 | -8,4 %-8,4 % |
| 7. | Kuttanen99460 | -9,3 %-9,3 % |
| 8. | Peltovuoma99420 | -13,2 %-13,2 % |
| 9. | Nunnanen99430 | -17,3 %-17,3 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.