Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Enontekiö/99400
Vertaa

Enontekiö Keskus

99400·Enontekiö
30 × 34 km

Postinumeroalueella Enontekiö Keskus (99400), Enontekiö, asuu 614 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 525 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 71,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 91,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/9 (Enontekiö)Väkiluku: sija 1/9 (Enontekiö)
Väkiluku
614-8,4 %(5v)
Mediaanitulot
24 525 €+21,8 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,3 %+3,3 %(5v)
Omistusasunnot
71,0 %
Vuokra: 25,8 %
Lapsiperheet
14,2 %
Yksinasuvat
46,5 %
Työttömyysaste
9,8 %-3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 35,2 %

Tunnusluvut

Alueen Enontekiö Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku614-8,4 %
Mediaanitulot24 525 €+21,8 %
Keski-ikä51,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut27,3 %+3,3 %
Työttömyysaste9,8 %-3,5 %
Omistusasunnot71,0 %-
Lapsiperheet14,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,0 %
Vuokra25,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,8 %
Pientalo91,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,2 %
Yksinasuvat46,5 %
Muut taloudet39,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Enontekiö Keskus

Mitkä ovat alueen Enontekiö Keskus (99400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 525 €. Muutos 5 vuodessa: +21,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Enontekiö Keskus (99400) on?
614 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,4 %.
Millaista asuminen alueella Enontekiö Keskus on?
Kotitalouksista 71,0 % asuu omistusasunnossa ja 25,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,8 % on kerrostaloissa ja 91,6 % pientaloissa.
Miten alue Enontekiö Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Enontekiö: 2 / 9. Korkeakoulutetut: 27,3 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99310Yli-Muonio (Muonio)
  • ·99320Kätkäsuvanto (Muonio)
  • ·99440Leppäjärvi
  • ·99300Muonio Keskus (Muonio)
  • ·99450Palojoensuu - Kuttanen
  • ·99410Vuontisjärvi
  • ·99360Kangosjärvi (Muonio)
  • ·99460Kuttanen
  • ·99135Rauhala (Kittilä)
  • ·99340Raattama - Pallastunturi (Kittilä)
  • ·95950Kihlanki - Tapojärvi (Muonio)
  • ·99420Peltovuoma

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 706. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 311. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Enontekiö2. · 9 alueesta

Muut alueet: Enontekiö

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Enontekiö
#AlueArvo
1.Kilpisjärvi9949030 821 €+26,1 %
2.Karesuvanto9947023 239 €+22,4 %
3.Peltovuoma9942022 421 €+39,5 %
4.Palojoensuu - Kuttanen9945021 181 €+33,5 %
5.Kuttanen9946020 651 €+0,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
63900Myllymäki-Vehunkylä

Ähtäri

Mediaanitulot
24 527 €
Väkiluku
422
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
27730Tuiskula

Säkylä

Mediaanitulot
24 528 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
44460Kalaniemi

Äänekoski

Mediaanitulot
24 529 €
Väkiluku
118
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
63610Tuuri

Alavus

Mediaanitulot
24 521 €
Väkiluku
1 040
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Enontekiö: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle