Hämeenkyrö
- Mediaanitulot
- 25 545 €
- Väkiluku
- 4 716
- Keski-ikä
- 45,0 v
Kaupunki
Hämeenkyrö koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 10 932 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 26 297 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 28,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Hämeenkyrö
Hämeenkyrö
Hämeenkyrö
Hämeenkyrö
Hämeenkyrö
Hämeenkyrö
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Pinsiö39150 | 30 691 €+17,9 % |
| 2. | Sasi39130 | 29 379 €+19,2 % |
| 3. | Lavajärvi39380 | 29 062 €+38,3 % |
| 4. | Jumesniemi39170 | 28 705 €+14,7 % |
| 5. | Simuna39110 | 27 546 €+31,3 % |
| 6. | Hämeenkyrö Keskus39100 | 25 546 €+17,3 % |
| 7. | Kyröskoski39200 | 25 545 €+17,3 % |
| 8. | Herttuala39180 | 25 424 €+6,9 % |
| 9. | Osara39230 | 25 274 €+17,0 % |
| 10. | Vesajärvi39290 | 24 475 €+16,6 % |
| 11. | Haukijärvi38490 | 22 753 €+28,5 % |
| 12. | Kaipio39195 | 21 168 €+29,0 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Sasi39130 | +6,7 %+6,7 % |
| 2. | Vesajärvi39290 | +3,6 %+3,6 % |
| 3. | Jumesniemi39170 | +2,1 %+2,1 % |
| 4. | Simuna39110 | +1,4 %+1,4 % |
| 5. | Pinsiö39150 | +0,1 %+0,1 % |
| 6. | Kyröskoski39200 | -0,5 %-0,5 % |
| 7. | Hämeenkyrö Keskus39100 | -2,4 %-2,4 % |
| 8. | Osara39230 | -4,8 %-4,8 % |
| 9. | Lavajärvi39380 | -5,2 %-5,2 % |
| 10. | Kaipio39195 | -10,5 %-10,5 % |
| 11. | Herttuala39180 | -12,4 %-12,4 % |
| 12. | Haukijärvi38490 | -20,5 %-20,5 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.