91100Ii Keskus
Ii
- Mediaanitulot
- 27 091 €
- Väkiluku
- 6 688
- Keski-ikä
- 39,0 v
Kaupunki
Ii koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 9 729 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 006 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 20,5 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Ii
Ii
Ii
Ii
Ii
Ii
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Ii Asemanseutu91110 | 27 733 €+19,4 % |
| 2. | Ii Keskus91100 | 27 091 €+17,9 % |
| 3. | Hyryoja95130 | 26 866 €+68,9 % |
| 4. | Jakkukylä91210 | 26 582 €+20,5 % |
| 5. | Kuivaniemi kk95110 | 22 989 €+3,0 % |
| 6. | Olhava91140 | 22 960 €+18,7 % |
| 7. | Kuivaniemi Keskus95100 | 22 131 €+17,8 % |
| 8. | Yli-Olhava91150 | 20 269 €+13,6 % |
| 9. | Oijärvi - Lamminperä95160 | 19 432 €+22,2 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Ii Keskus91100 | +3,4 %+3,4 % |
| 2. | Ii Asemanseutu91110 | -0,3 %-0,3 % |
| 3. | Jakkukylä91210 | -5,5 %-5,5 % |
| 4. | Oijärvi - Lamminperä95160 | -12,5 %-12,5 % |
| 5. | Kuivaniemi kk95110 | -12,5 %-12,5 % |
| 6. | Kuivaniemi Keskus95100 | -13,4 %-13,4 % |
| 7. | Olhava91140 | -14,0 %-14,0 % |
| 8. | Hyryoja95130 | -15,6 %-15,6 % |
| 9. | Yli-Olhava91150 | -15,8 %-15,8 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.