Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ii/91140
Vertaa

Olhava

91140·Ii
21 × 22 km

Postinumeroalueella Olhava (91140), Ii, asuu 314 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 960 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 14,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 22,1 %. Alueen asunnoista 96,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/9 (Ii)Väkiluku: sija 5/9 (Ii)
Väkiluku
314-14,0 %(5v)
Mediaanitulot
22 960 €+18,7 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+6,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,8 %+4,8 %(5v)
Omistusasunnot
83,9 %
Vuokra: 10,6 %
Lapsiperheet
8,3 %
Yksinasuvat
48,3 %
Työttömyysaste
22,1 %+4,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 38,5 %

Tunnusluvut

Alueen Olhava tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku314-14,0 %
Mediaanitulot22 960 €+18,7 %
Keski-ikä56,0 v+6,0 %
Korkeakoulutetut20,8 %+4,8 %
Työttömyysaste22,1 %+4,9 %
Omistusasunnot83,9 %-
Lapsiperheet8,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,9 %
Vuokra10,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,2 %
Pientalo96,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,3 %
Yksinasuvat48,3 %
Muut taloudet43,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Olhava

Mitkä ovat alueen Olhava (91140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 960 €. Muutos 5 vuodessa: +18,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Olhava (91140) on?
314 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -14,0 %.
Millaista asuminen alueella Olhava on?
Kotitalouksista 83,9 % asuu omistusasunnossa ja 10,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,2 % on kerrostaloissa ja 96,7 % pientaloissa.
Miten alue Olhava vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ii: 6 / 9. Korkeakoulutetut: 20,8 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91110Ii Asemanseutu
  • ·91100Ii Keskus
  • ·95110Kuivaniemi kk
  • ·95100Kuivaniemi Keskus
  • ·90860Halosenniemi (Oulu)
  • ·91210Jakkukylä
  • ·91150Yli-Olhava
  • ·95130Hyryoja
  • ·90850Martinniemi (Oulu)
  • ·90840Haukipudas Asemanseutu (Oulu)
  • ·90830Haukipudas Keskus (Oulu)
  • ·90820Kello (Oulu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 223. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 701. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ii6. · 9 alueesta

Muut alueet: Ii

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ii
#AlueArvo
1.Ii Asemanseutu9111027 733 €+19,4 %
2.Ii Keskus9110027 091 €+17,9 %
3.Hyryoja9513026 866 €+68,9 %
4.Jakkukylä9121026 582 €+20,5 %
5.Kuivaniemi kk9511022 989 €+3,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99655Sattasvaara

Sodankylä

Mediaanitulot
22 957 €
Väkiluku
107
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
52550Hirvensalmi Keskus

Hirvensalmi

Mediaanitulot
22 954 €
Väkiluku
1 394
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
95645Turtola

Pello

Mediaanitulot
22 966 €
Väkiluku
240
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
36760Luopioinen Keskus

Pälkäne

Mediaanitulot
22 949 €
Väkiluku
760
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ii: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle