Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kerava

Kaupunki

Kerava

Kerava koostuu 5 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 37 825 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 28 318 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 32,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
37 825
Mediaanitulot (ka.)
28 318 €
Neliöhinta (ka.)
2 190 €/m²
Keski-ikä (ka.)
42,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
32,8 %
Omistusasunnot (ka.)
53,9 %
Lapsiperheet (ka.)
22,6 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

04200Kerava Keskus

Kerava

1. suurin
Mediaanitulot
27 362 €
Väkiluku
12 602
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
04230Pihkaniitty

Kerava

2. suurin
Mediaanitulot
30 551 €
Väkiluku
7 593
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
04260Savio

Kerava

3. suurin
Mediaanitulot
28 205 €
Väkiluku
6 644
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
04250Alikerava

Kerava

4. suurin
Mediaanitulot
25 773 €
Väkiluku
5 701
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
04220Ahjo-Kaskela

Kerava

5. suurin
Mediaanitulot
29 700 €
Väkiluku
5 285
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kerava: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kerava

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kerava
#AlueArvo
1.Pihkaniitty0423030 551 €+14,9 %
2.Ahjo-Kaskela0422029 700 €+14,3 %
3.Savio0426028 205 €+15,2 %
4.Kerava Keskus0420027 362 €+16,1 %
5.Alikerava0425025 773 €+11,6 %

Väestönkasvu: Kerava

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kerava
#AlueArvo
1.Alikerava04250+12,0 %+12,0 %
2.Kerava Keskus04200+5,2 %+5,2 %
3.Savio04260+4,4 %+4,4 %
4.Ahjo-Kaskela04220+0,1 %+0,1 %
5.Pihkaniitty04230-2,1 %-2,1 %

Kaikki 5 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
04200Kerava Keskus04220Ahjo-Kaskela04230Pihkaniitty04250Alikerava04260Savio

Usein kysytyt kysymykset: Kerava

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kerava on?
Kaupungissa Kerava asuu yhteensä 37 825 asukasta 5 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kerava?
5 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kerava?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 28 318 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Pihkaniitty: 30 551 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kerava?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kerava on noin 2 190 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 5 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Alikerava (2 495 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kerava?
Pihkaniitty (30 551 €), Ahjo-Kaskela (29 700 €), Savio (28 205 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kerava?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Alikerava (+12,0 %), Kerava Keskus (+5,2 %), Savio (+4,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kerava?
Kaupungissa Kerava on 5 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.