Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kerava/04200
Vertaa

Kerava Keskus

04200·Kerava
4,7 × 5,0 km

Postinumeroalueella Kerava Keskus (04200), Kerava, asuu 12 602 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 362 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 51,7 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,1 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 5,2 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 76,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/5 (Kerava)Väkiluku: sija 1/5 (Kerava)
Väkiluku
12 602+5,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 362 €+16,1 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,5 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
53,7 %
Vuokra: 45,7 %
Lapsiperheet
17,3 %
Yksinasuvat
51,7 %
Työttömyysaste
12,7 %+2,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,6 %
65 vuotta täyttäneet: 27,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kerava Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku12 602+5,2 %
Mediaanitulot27 362 €+16,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 279 €/m²-6,9 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut35,5 %+1,2 %
Työttömyysaste12,7 %+2,9 %
Omistusasunnot53,7 %-
Lapsiperheet17,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 176 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus53,7 %
Vuokra45,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo76,9 %
Pientalo22,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,3 %
Yksinasuvat51,7 %
Muut taloudet31,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kerava Keskus

Mitkä ovat alueen Kerava Keskus (04200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 362 €. Muutos 5 vuodessa: +16,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kerava Keskus (04200) on?
12 602 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +5,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kerava Keskus (04200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 279 €/m² (2025). Luku perustuu 176 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -6,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kerava Keskus on?
Kotitalouksista 53,7 % asuu omistusasunnossa ja 45,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 76,9 % on kerrostaloissa ja 22,5 % pientaloissa.
Miten alue Kerava Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kerava: 4 / 5. Korkeakoulutetut: 35,5 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04220Ahjo-Kaskela
  • ·04230Pihkaniitty
  • ·04250Alikerava
  • ·04260Savio
  • ·04420Kyrölä (Järvenpää)
  • ·04340Mattila (Tuusula)
  • ·04240Talma (Sipoo)
  • ·01480Mikkola (Vantaa)
  • ·04310Tuusula Kirkonkylä (Tuusula)
  • ·04400Loutti (Järvenpää)
  • ·04430Kinnari-Mikonkorpi (Järvenpää)
  • ·01490Nikinmäki (Vantaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet812. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet53. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kerava4. · 5 alueesta

Muut alueet: Kerava

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kerava
#AlueArvo
1.Pihkaniitty0423030 551 €+14,9 %
2.Ahjo-Kaskela0422029 700 €+14,3 %
3.Savio0426028 205 €+15,2 %
4.Alikerava0425025 773 €+11,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
15950Kiikkula

Lahti

Mediaanitulot
27 361 €
Väkiluku
3 708
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
84540Vähäkangas

Ylivieska

Mediaanitulot
27 357 €
Väkiluku
587
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
94720Peurasaari

Kemi

Mediaanitulot
27 357 €
Väkiluku
948
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
31650Venäjänkangas

Humppila

Mediaanitulot
27 357 €
Väkiluku
234
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kerava: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle