Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuusamo

Kaupunki

Kuusamo

Kuusamo koostuu 5 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 14 573 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 806 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 23,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
14 573
Mediaanitulot (ka.)
24 806 €
Neliöhinta (ka.)
1 431 €/m²
Keski-ikä (ka.)
48,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
23,7 %
Omistusasunnot (ka.)
82,7 %
Lapsiperheet (ka.)
18,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

93600Kuusamo

Kuusamo

1. suurin
Mediaanitulot
24 426 €
Väkiluku
9 524
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
93800Muojärvi

Kuusamo

2. suurin
Mediaanitulot
25 720 €
Väkiluku
2 149
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
93700Kurkijärvi - Oijusluoma

Kuusamo

3. suurin
Mediaanitulot
24 755 €
Väkiluku
1 378
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
93830Rukatunturi

Kuusamo

4. suurin
Mediaanitulot
27 321 €
Väkiluku
896
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
93900Oulangan kansallispuisto

Kuusamo

5. suurin
Mediaanitulot
21 808 €
Väkiluku
626
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kuusamo: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kuusamo

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kuusamo
#AlueArvo
1.Rukatunturi9383027 321 €+17,6 %
2.Muojärvi9380025 720 €+20,3 %
3.Kurkijärvi - Oijusluoma9370024 755 €+26,0 %
4.Kuusamo9360024 426 €+16,7 %
5.Oulangan kansallispuisto9390021 808 €+12,9 %

Väestönkasvu: Kuusamo

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kuusamo
#AlueArvo
1.Rukatunturi93830+5,7 %+5,7 %
2.Kuusamo93600-1,6 %-1,6 %
3.Muojärvi93800-3,5 %-3,5 %
4.Kurkijärvi - Oijusluoma93700-7,9 %-7,9 %
5.Oulangan kansallispuisto93900-10,4 %-10,4 %

Kaikki 5 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
93600Kuusamo93700Kurkijärvi - Oijusluoma93800Muojärvi93830Rukatunturi93900Oulangan kansallispuisto

Usein kysytyt kysymykset: Kuusamo

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kuusamo on?
Kaupungissa Kuusamo asuu yhteensä 14 573 asukasta 5 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kuusamo?
5 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kuusamo?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 806 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Rukatunturi: 27 321 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kuusamo?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kuusamo on noin 1 431 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Rukatunturi (2 086 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kuusamo?
Rukatunturi (27 321 €), Muojärvi (25 720 €), Kurkijärvi - Oijusluoma (24 755 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kuusamo?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Rukatunturi (+5,7 %), Kuusamo (-1,6 %), Muojärvi (-3,5 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kuusamo?
Kaupungissa Kuusamo on 5 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.