Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuusamo/93830
Vertaa

Rukatunturi

93830·Kuusamo
22 × 19 km

Postinumeroalueella Rukatunturi (93830), Kuusamo, asuu 896 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 321 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on kasvanut 5,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,6 %. Alueen kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 1/5 (Kuusamo)Väkiluku: sija 4/5 (Kuusamo)
Väkiluku
896+5,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 321 €+17,6 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,0 %+5,7 %(5v)
Omistusasunnot
75,5 %
Vuokra: 22,2 %
Lapsiperheet
24,3 %
Yksinasuvat
30,0 %
Työttömyysaste
6,1 %-0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 20,3 %

Tunnusluvut

Alueen Rukatunturi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku896+5,7 %
Mediaanitulot27 321 €+17,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 086 €/m²-
Keski-ikä42,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut30,0 %+5,7 %
Työttömyysaste6,1 %-0,9 %
Omistusasunnot75,5 %-
Lapsiperheet24,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2022, 11 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,5 %
Vuokra22,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,3 %
Yksinasuvat30,0 %
Muut taloudet45,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Rukatunturi

Mitkä ovat alueen Rukatunturi (93830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 321 €. Muutos 5 vuodessa: +17,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rukatunturi (93830) on?
896 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +5,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Rukatunturi (93830)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 086 €/m² (2022). Luku perustuu 11 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Rukatunturi on?
Kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa ja 22,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Rukatunturi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuusamo: 1 / 5. Korkeakoulutetut: 30,0 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·93600Kuusamo
  • ·98995Hautajärvi (Salla)
  • ·93900Oulangan kansallispuisto
  • ·93800Muojärvi
  • ·98980Kallunki - Niemelä (Salla)
  • ·97925Tolva (Posio)
  • ·97940Lohiranta (Posio)
  • ·93700Kurkijärvi - Oijusluoma
  • ·98770Aholanvaara (Salla)
  • ·98970Onkamojärvi (Salla)
  • ·98780Maaninkavaara (Posio)
  • ·97920Suonnankylä (Posio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet828. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 144. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuusamo1. · 5 alueesta

Muut alueet: Kuusamo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuusamo
#AlueArvo
1.Muojärvi9380025 720 €+20,3 %
2.Kurkijärvi - Oijusluoma9370024 755 €+26,0 %
3.Kuusamo9360024 426 €+16,7 %
4.Oulangan kansallispuisto9390021 808 €+12,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99600Sodankylä Keskus

Sodankylä

Mediaanitulot
27 320 €
Väkiluku
5 259
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
04410Järvenpää Keskus

Järvenpää

Mediaanitulot
27 323 €
Väkiluku
12 744
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
77240Halkokumpu

Pieksämäki

Mediaanitulot
27 327 €
Väkiluku
136
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
66560Österhankmo

Mustasaari

Mediaanitulot
27 328 €
Väkiluku
236
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kuusamo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle