Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loimaa

Kaupunki

Loimaa

Loimaa koostuu 13 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 15 245 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 617 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 26,1 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
15 245
Mediaanitulot (ka.)
24 617 €
Neliöhinta (ka.)
950 €/m²
Keski-ikä (ka.)
49,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
26,1 %
Omistusasunnot (ka.)
87,7 %
Lapsiperheet (ka.)
17,2 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

32200Loimaa Keskus

Loimaa

1. suurin
Mediaanitulot
23 938 €
Väkiluku
7 927
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
32210Loimaa kk

Loimaa

2. suurin
Mediaanitulot
23 831 €
Väkiluku
2 275
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
32440Alastaro Keskus

Loimaa

3. suurin
Mediaanitulot
22 562 €
Väkiluku
1 657
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
32300Mellilä

Loimaa

4. suurin
Mediaanitulot
24 135 €
Väkiluku
1 144
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
32410Niinijoki

Loimaa

5. suurin
Mediaanitulot
27 534 €
Väkiluku
478
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
32270Metsämaa-Murto

Loimaa

6. suurin
Mediaanitulot
25 679 €
Väkiluku
443
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Loimaa: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Loimaa

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Loimaa
#AlueArvo
1.Niinijoki3241027 534 €+19,1 %
2.Virttaa3256026 690 €+21,4 %
3.Ylhäinen3243025 915 €+12,8 %
4.Metsämaa-Murto3227025 679 €+27,5 %
5.Metsäkorpi3228024 919 €+29,6 %
6.Kojonkulma3225024 660 €+14,8 %
7.Tammiainen3245024 568 €+26,5 %
8.Mellilä3230024 135 €+20,2 %
9.Orisuo3196024 086 €+62,0 %
10.Loimaa Keskus3220023 938 €+18,5 %
11.Loimaa kk3221023 831 €+14,6 %
12.Alastaro Keskus3244022 562 €+21,2 %
13.Kojonperä3226021 510 €+20,4 %

Väestönkasvu: Loimaa

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Loimaa
#AlueArvo
1.Loimaa kk32210-0,4 %-0,4 %
2.Loimaa Keskus32200-2,9 %-2,9 %
3.Virttaa32560-2,9 %-2,9 %
4.Alastaro Keskus32440-3,6 %-3,6 %
5.Metsämaa-Murto32270-4,5 %-4,5 %
6.Orisuo31960-4,8 %-4,8 %
7.Mellilä32300-6,4 %-6,4 %
8.Metsäkorpi32280-7,0 %-7,0 %
9.Kojonkulma32250-7,5 %-7,5 %
10.Ylhäinen32430-8,6 %-8,6 %
11.Niinijoki32410-10,2 %-10,2 %
12.Kojonperä32260-15,8 %-15,8 %
13.Tammiainen32450-20,6 %-20,6 %

Kaikki 13 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
31960Orisuo32200Loimaa Keskus32210Loimaa kk32250Kojonkulma32260Kojonperä32270Metsämaa-Murto32280Metsäkorpi32300Mellilä32410Niinijoki32430Ylhäinen32440Alastaro Keskus32450Tammiainen32560Virttaa

Usein kysytyt kysymykset: Loimaa

Kuinka monta asukasta kaupungissa Loimaa on?
Kaupungissa Loimaa asuu yhteensä 15 245 asukasta 13 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Loimaa?
13 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Loimaa?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 617 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Niinijoki: 27 534 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Loimaa?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Loimaa on noin 950 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 3 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Loimaa Keskus (1 014 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Loimaa?
Niinijoki (27 534 €), Virttaa (26 690 €), Ylhäinen (25 915 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Loimaa?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Loimaa kk (-0,4 %), Loimaa Keskus (-2,9 %), Virttaa (-2,9 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Loimaa?
Kaupungissa Loimaa on 13 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.