Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loimaa/32260
Vertaa

Kojonperä

32260·Loimaa
8,8 × 7,7 km

Postinumeroalueella Kojonperä (32260), Loimaa, asuu 133 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 510 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,0 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,9 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/13 (Loimaa)Väkiluku: sija 11/13 (Loimaa)
Väkiluku
133-15,8 %(5v)
Mediaanitulot
21 510 €+20,4 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+6,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,2 %+5,9 %(5v)
Omistusasunnot
94,0 %
Vuokra: 4,5 %
Lapsiperheet
11,9 %
Yksinasuvat
35,8 %
Työttömyysaste
7,5 %-1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,8 %
65 vuotta täyttäneet: 42,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kojonperä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku133-15,8 %
Mediaanitulot21 510 €+20,4 %
Keski-ikä55,0 v+6,0 %
Korkeakoulutetut28,2 %+5,9 %
Työttömyysaste7,5 %-1,1 %
Omistusasunnot94,0 %-
Lapsiperheet11,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,0 %
Vuokra4,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,9 %
Yksinasuvat35,8 %
Muut taloudet52,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kojonperä

Mitkä ovat alueen Kojonperä (32260) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 510 €. Muutos 5 vuodessa: +20,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kojonperä (32260) on?
133 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,8 %.
Millaista asuminen alueella Kojonperä on?
Kotitalouksista 94,0 % asuu omistusasunnossa ja 4,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Kojonperä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loimaa: 13 / 13. Korkeakoulutetut: 28,2 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·32250Kojonkulma
  • ·31970Kanteenmaa (Punkalaidun)
  • ·32440Alastaro Keskus
  • ·31960Orisuo
  • ·31900Punkalaidun Keskus (Punkalaidun)
  • ·32210Loimaa kk
  • ·32270Metsämaa-Murto
  • ·31930Vanttila (Punkalaidun)
  • ·32430Ylhäinen
  • ·32200Loimaa Keskus
  • ·32450Tammiainen
  • ·32770Huhtamo (Huittinen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 609. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 366. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loimaa13. · 13 alueesta

Muut alueet: Loimaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loimaa
#AlueArvo
1.Niinijoki3241027 534 €+19,1 %
2.Virttaa3256026 690 €+21,4 %
3.Ylhäinen3243025 915 €+12,8 %
4.Metsämaa-Murto3227025 679 €+27,5 %
5.Metsäkorpi3228024 919 €+29,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
49960Ala-Pihlaja

Virolahti

Mediaanitulot
21 507 €
Väkiluku
178
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
95670Pessalompolo

Ylitornio

Mediaanitulot
21 514 €
Väkiluku
92
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
73670Luikonlahti

Kaavi

Mediaanitulot
21 503 €
Väkiluku
389
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
89140Kotila-Törmänmäki

Puolanka

Mediaanitulot
21 498 €
Väkiluku
79
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Loimaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle