Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Miehikkälä

Kaupunki

Miehikkälä

Miehikkälä koostuu 7 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 1 677 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 820 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 16,4 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
1 677
Mediaanitulot (ka.)
22 820 €
Keski-ikä (ka.)
54,1 v
Korkeakoulutetut (ka.)
16,4 %
Omistusasunnot (ka.)
73,0 %
Lapsiperheet (ka.)
10,0 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

49700Miehikkälä Kirkonkylä

Miehikkälä

1. suurin
Mediaanitulot
22 047 €
Väkiluku
732
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
49730Muurikkala

Miehikkälä

2. suurin
Mediaanitulot
21 393 €
Väkiluku
239
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
49770Salo-Miehikkälä

Miehikkälä

3. suurin
Mediaanitulot
21 138 €
Väkiluku
203
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
49760Suur-Miehikkälä

Miehikkälä

4. suurin
Mediaanitulot
26 634 €
Väkiluku
181
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
54490Ahomäki

Miehikkälä

5. suurin
Mediaanitulot
20 580 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
49750Kalliokoski

Miehikkälä

6. suurin
Mediaanitulot
23 015 €
Väkiluku
137
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Miehikkälä: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Miehikkälä

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Miehikkälä
#AlueArvo
1.Suur-Miehikkälä4976026 634 €+22,9 %
2.Hurttala4972024 932 €+46,5 %
3.Kalliokoski4975023 015 €+15,7 %
4.Miehikkälä Kirkonkylä4970022 047 €+19,2 %
5.Muurikkala4973021 393 €+12,7 %
6.Salo-Miehikkälä4977021 138 €+19,1 %
7.Ahomäki5449020 580 €+12,8 %

Väestönkasvu: Miehikkälä

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Miehikkälä
#AlueArvo
1.Kalliokoski49750+2,2 %+2,2 %
2.Salo-Miehikkälä49770-0,5 %-0,5 %
3.Suur-Miehikkälä49760-2,7 %-2,7 %
4.Ahomäki54490-6,1 %-6,1 %
5.Miehikkälä Kirkonkylä49700-10,4 %-10,4 %
6.Muurikkala49730-14,6 %-14,6 %
7.Hurttala49720-17,9 %-17,9 %

Kaikki 7 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
49700Miehikkälä Kirkonkylä49720Hurttala49730Muurikkala49750Kalliokoski49760Suur-Miehikkälä49770Salo-Miehikkälä54490Ahomäki

Usein kysytyt kysymykset: Miehikkälä

Kuinka monta asukasta kaupungissa Miehikkälä on?
Kaupungissa Miehikkälä asuu yhteensä 1 677 asukasta 7 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Miehikkälä?
7 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Miehikkälä?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 820 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Suur-Miehikkälä: 26 634 €.
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Miehikkälä?
Suur-Miehikkälä (26 634 €), Hurttala (24 932 €), Kalliokoski (23 015 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Miehikkälä?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kalliokoski (+2,2 %), Salo-Miehikkälä (-0,5 %), Suur-Miehikkälä (-2,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Miehikkälä?
Kaupungissa Miehikkälä on 7 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.