Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Miehikkälä/54490
Vertaa

Ahomäki

54490·Miehikkälä
16 × 12 km

Postinumeroalueella Ahomäki (54490), Miehikkälä, asuu 139 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 580 €, asukkaiden keski-ikä on 60,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 12,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,1 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 17,3 %:iin. Alueen asunnoista 85,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/7 (Miehikkälä)Väkiluku: sija 5/7 (Miehikkälä)
Väkiluku
139-6,1 %(5v)
Mediaanitulot
20 580 €+12,8 %(5v)
Keski-ikä
60,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
12,9 %+0,6 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 3,7 %
Lapsiperheet
6,2 %
Yksinasuvat
44,4 %
Työttömyysaste
17,3 %+4,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,3 %
65 vuotta täyttäneet: 50,4 %

Tunnusluvut

Alueen Ahomäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku139-6,1 %
Mediaanitulot20 580 €+12,8 %
Keski-ikä60,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut12,9 %+0,6 %
Työttömyysaste17,3 %+4,8 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet6,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra3,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo14,3 %
Pientalo85,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,2 %
Yksinasuvat44,4 %
Muut taloudet49,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Ahomäki

Mitkä ovat alueen Ahomäki (54490) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 580 €. Muutos 5 vuodessa: +12,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ahomäki (54490) on?
139 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,1 %.
Millaista asuminen alueella Ahomäki on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 3,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 14,3 % on kerrostaloissa ja 85,7 % pientaloissa.
Miten alue Ahomäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Miehikkälä: 7 / 7. Korkeakoulutetut: 12,9 %, keski-ikä: 60,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·49760Suur-Miehikkälä
  • ·49750Kalliokoski
  • ·49700Miehikkälä Kirkonkylä
  • ·54510Uro (Luumäki)
  • ·54500Taavetti-Somerharju (Luumäki)
  • ·49720Hurttala
  • ·49770Salo-Miehikkälä
  • ·49900Virolahti Keskus (Virolahti)
  • ·49960Ala-Pihlaja (Virolahti)
  • ·54550Suo-Anttila (Luumäki)
  • ·54580Somerharju (Luumäki)
  • ·49660Pyhältö (Hamina)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 747. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 330. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Miehikkälä7. · 7 alueesta

Muut alueet: Miehikkälä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Miehikkälä
#AlueArvo
1.Suur-Miehikkälä4976026 634 €+22,9 %
2.Hurttala4972024 932 €+46,5 %
3.Kalliokoski4975023 015 €+15,7 %
4.Miehikkälä Kirkonkylä4970022 047 €+19,2 %
5.Muurikkala4973021 393 €+12,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81590Vuonislahti

Lieksa

Mediaanitulot
20 579 €
Väkiluku
129
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
99640Tanhua

Savukoski

Mediaanitulot
20 589 €
Väkiluku
66
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
97940Lohiranta

Posio

Mediaanitulot
20 569 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
77770Myhinpää

Rautalampi

Mediaanitulot
20 593 €
Väkiluku
105
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Miehikkälä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle