Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pelkosenniemi

Kaupunki

Pelkosenniemi

Pelkosenniemi koostuu 8 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 929 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 370 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 16,5 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
929
Mediaanitulot (ka.)
20 370 €
Neliöhinta (ka.)
588 €/m²
Keski-ikä (ka.)
50,1 v
Korkeakoulutetut (ka.)
16,5 %
Omistusasunnot (ka.)
28,8 %
Lapsiperheet (ka.)
3,2 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

98500Pelkosenniemi Keskus

Pelkosenniemi

1. suurin
Mediaanitulot
22 110 €
Väkiluku
409
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
98530Pyhätunturi

Pelkosenniemi

2. suurin
Mediaanitulot
27 789 €
Väkiluku
268
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
98560Kairala-Luiro

Pelkosenniemi

3. suurin
Mediaanitulot
24 980 €
Väkiluku
64
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
98630Ahvenselkä

Pelkosenniemi

4. suurin
Mediaanitulot
23 387 €
Väkiluku
56
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
98510Saunavaara

Pelkosenniemi

5. suurin
Mediaanitulot
27 269 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
98580Luiro

Pelkosenniemi

6. suurin
Mediaanitulot
19 641 €
Väkiluku
33
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa

Pelkosenniemi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Pelkosenniemi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Pelkosenniemi
#AlueArvo
1.Pyhätunturi9853027 789 €+22,7 %
2.Saunavaara9851027 269 €+22,7 %
3.Kairala-Luiro9856024 980 €+26,8 %
4.Ahvenselkä9863023 387 €+47,5 %
5.Pelkosenniemi Keskus9850022 110 €+16,2 %
6.Luiro9858019 641 €+14,3 %
7.Aapajärvi9857017 780 €+30,2 %
8.Suvanto985500 €

Väestönkasvu: Pelkosenniemi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Pelkosenniemi
#AlueArvo
1.Pyhätunturi98530+11,2 %+11,2 %
2.Suvanto98550-4,8 %-4,8 %
3.Aapajärvi98570-8,8 %-8,8 %
4.Pelkosenniemi Keskus98500-10,3 %-10,3 %
5.Saunavaara98510-11,1 %-11,1 %
6.Luiro98580-13,2 %-13,2 %
7.Ahvenselkä98630-20,0 %-20,0 %
8.Kairala-Luiro98560-27,3 %-27,3 %

Kaikki 8 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
98500Pelkosenniemi Keskus98510Saunavaara98530Pyhätunturi98550Suvanto98560Kairala-Luiro98570Aapajärvi98580Luiro98630Ahvenselkä

Usein kysytyt kysymykset: Pelkosenniemi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Pelkosenniemi on?
Kaupungissa Pelkosenniemi asuu yhteensä 929 asukasta 8 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Pelkosenniemi?
8 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Pelkosenniemi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 370 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Pyhätunturi: 27 789 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Pelkosenniemi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Pelkosenniemi on noin 588 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Pyhätunturi (588 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Pelkosenniemi?
Pyhätunturi (27 789 €), Saunavaara (27 269 €), Kairala-Luiro (24 980 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Pelkosenniemi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Pyhätunturi (+11,2 %), Suvanto (-4,8 %), Aapajärvi (-8,8 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Pelkosenniemi?
Kaupungissa Pelkosenniemi on 8 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.