Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pelkosenniemi/98500
Vertaa

Pelkosenniemi Keskus

98500·Pelkosenniemi
34 × 31 km

Postinumeroalueella Pelkosenniemi Keskus (98500), Pelkosenniemi, asuu 409 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 110 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 70,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,2 %. Alueen asunnoista 89,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/8 (Pelkosenniemi)Väkiluku: sija 1/8 (Pelkosenniemi)
Väkiluku
409-10,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 110 €+16,2 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,9 %+0,7 %(5v)
Omistusasunnot
70,3 %
Vuokra: 26,1 %
Lapsiperheet
9,0 %
Yksinasuvat
44,6 %
Työttömyysaste
6,0 %-8,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,9 %
65 vuotta täyttäneet: 51,6 %

Tunnusluvut

Alueen Pelkosenniemi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku409-10,3 %
Mediaanitulot22 110 €+16,2 %
Keski-ikä59,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut20,9 %+0,7 %
Työttömyysaste6,0 %-8,0 %
Omistusasunnot70,3 %-
Lapsiperheet9,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus70,3 %
Vuokra26,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,6 %
Pientalo89,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,0 %
Yksinasuvat44,6 %
Muut taloudet46,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Pelkosenniemi Keskus

Mitkä ovat alueen Pelkosenniemi Keskus (98500) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 110 €. Muutos 5 vuodessa: +16,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pelkosenniemi Keskus (98500) on?
409 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,3 %.
Millaista asuminen alueella Pelkosenniemi Keskus on?
Kotitalouksista 70,3 % asuu omistusasunnossa ja 26,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,6 % on kerrostaloissa ja 89,9 % pientaloissa.
Miten alue Pelkosenniemi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pelkosenniemi: 5 / 8. Korkeakoulutetut: 20,9 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98810Lunkkaus (Savukoski)
  • ·98510Saunavaara
  • ·98580Luiro
  • ·98450Kostamo (Kemijärvi)
  • ·98620Pahkakumpu (Salla)
  • ·98360Vuostimo (Kemijärvi)
  • ·98560Kairala-Luiro
  • ·98630Ahvenselkä
  • ·98400Isokylä-Ryti-Lehtola (Kemijärvi)
  • ·98350Tapionniemi (Kemijärvi)
  • ·98710Joutsijärvi (Kemijärvi)
  • ·99640Tanhua (Savukoski)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 458. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 540. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pelkosenniemi5. · 8 alueesta

Muut alueet: Pelkosenniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pelkosenniemi
#AlueArvo
1.Pyhätunturi9853027 789 €+22,7 %
2.Saunavaara9851027 269 €+22,7 %
3.Kairala-Luiro9856024 980 €+26,8 %
4.Ahvenselkä9863023 387 €+47,5 %
5.Luiro9858019 641 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
43540Rantakylä-Pirttilahti

Karstula

Mediaanitulot
22 107 €
Väkiluku
122
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
69450Yli-Lesti

Lestijärvi

Mediaanitulot
22 113 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
72740Laukkala

Pielavesi

Mediaanitulot
22 101 €
Väkiluku
120
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
19410Kuortti

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 121 €
Väkiluku
425
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pelkosenniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle