Ruokolahti
- Mediaanitulot
- 24 989 €
- Väkiluku
- 1 852
- Keski-ikä
- 55,0 v
Kaupunki
Ruokolahti koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 4 077 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 029 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 21,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Ruokolahti
Ruokolahti
Ruokolahti
Ruokolahti
Ruokolahti
Ruokolahti
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Salosaari56120 | 29 535 €+20,6 % |
| 2. | Kaiturinpää56410 | 27 113 €+21,8 % |
| 3. | Puntala56510 | 25 995 €+16,7 % |
| 4. | Syyspohja56310 | 25 912 €+24,2 % |
| 5. | Virmutjoki56210 | 25 859 €+16,3 % |
| 6. | Ruokolahti Keskus56100 | 24 989 €+18,9 % |
| 7. | Äitsaari56140 | 24 429 €+27,0 % |
| 8. | Pohja-Lankila56440 | 23 430 €+21,9 % |
| 9. | Utula56330 | 0 € |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Salosaari56120 | -2,0 %-2,0 % |
| 2. | Syyspohja56310 | -5,2 %-5,2 % |
| 3. | Kaiturinpää56410 | -5,5 %-5,5 % |
| 4. | Ruokolahti Keskus56100 | -5,8 %-5,8 % |
| 5. | Äitsaari56140 | -6,8 %-6,8 % |
| 6. | Puntala56510 | -8,9 %-8,9 % |
| 7. | Pohja-Lankila56440 | -9,6 %-9,6 % |
| 8. | Utula56330 | -10,0 %-10,0 % |
| 9. | Virmutjoki56210 | -10,9 %-10,9 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.