Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ruokolahti/56510
Vertaa

Puntala

56510·Ruokolahti
7,4 × 8,3 km

Postinumeroalueella Puntala (56510), Ruokolahti, asuu 368 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 995 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,6 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 8,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,7 %. Alueen kotitalouksista 19,1 % on lapsiperheitä.

Mediaanitulot: sija 3/9 (Ruokolahti)Väkiluku: sija 3/9 (Ruokolahti)
Väkiluku
368-8,9 %(5v)
Mediaanitulot
25 995 €+16,7 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,0 %-0,3 %(5v)
Omistusasunnot
82,0 %
Vuokra: 17,5 %
Lapsiperheet
19,1 %
Yksinasuvat
36,1 %
Työttömyysaste
16,8 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 27,2 %

Tunnusluvut

Alueen Puntala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku368-8,9 %
Mediaanitulot25 995 €+16,7 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut20,0 %-0,3 %
Työttömyysaste16,8 %+2,0 %
Omistusasunnot82,0 %-
Lapsiperheet19,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,0 %
Vuokra17,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,1 %
Yksinasuvat36,1 %
Muut taloudet44,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Puntala

Mitkä ovat alueen Puntala (56510) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 995 €. Muutos 5 vuodessa: +16,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Puntala (56510) on?
368 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,9 %.
Millaista asuminen alueella Puntala on?
Kotitalouksista 82,0 % asuu omistusasunnossa ja 17,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Puntala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ruokolahti: 3 / 9. Korkeakoulutetut: 20,0 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·55910Rautio-Kurkvuori (Imatra)
  • ·56410Kaiturinpää
  • ·55800Vuoksenniska-Saarlampi (Imatra)
  • ·56550Niska-Pietilä (Rautjärvi)
  • ·56100Ruokolahti Keskus
  • ·55700Vintteri-Virasoja (Imatra)
  • ·56610Rautjärvi (Rautjärvi)
  • ·55610Rajapatsas-Teppanala (Imatra)
  • ·55510Sotkulampi-Linnasuo (Imatra)
  • ·56640Purnujärvi (Rautjärvi)
  • ·56440Pohja-Lankila
  • ·55400Tainionkoski-Mustalampi (Imatra)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 199. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 608. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ruokolahti3. · 9 alueesta

Muut alueet: Ruokolahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ruokolahti
#AlueArvo
1.Salosaari5612029 535 €+20,6 %
2.Kaiturinpää5641027 113 €+21,8 %
3.Syyspohja5631025 912 €+24,2 %
4.Virmutjoki5621025 859 €+16,3 %
5.Ruokolahti Keskus5610024 989 €+18,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
05800Hyvinkää Keskus

Hyvinkää

Mediaanitulot
25 995 €
Väkiluku
9 924
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
38760Venesjärvi

Kankaanpää

Mediaanitulot
25 998 €
Väkiluku
366
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
84880Raudaskylä

Ylivieska

Mediaanitulot
25 999 €
Väkiluku
595
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
46930Huruksela

Kotka

Mediaanitulot
25 999 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ruokolahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle