27800Säkylä Keskus
Säkylä
- Mediaanitulot
- 26 039 €
- Väkiluku
- 2 848
- Keski-ikä
- 51,0 v
Kaupunki
Säkylä koostuu 10 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 6 140 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 198 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 23,5 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Säkylä
Säkylä
Säkylä
Säkylä
Säkylä
Säkylä
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Kakkuri27840 | 26 922 €+17,3 % |
| 2. | Huovinrinne27910 | 26 843 €+23,5 % |
| 3. | Otajoki27920 | 26 202 €+20,0 % |
| 4. | Säkylä Keskus27800 | 26 039 €+18,2 % |
| 5. | Yttilä27750 | 25 988 €+24,2 % |
| 6. | Iso-Vimma27820 | 24 878 €+11,1 % |
| 7. | Vuori27860 | 24 605 €+17,8 % |
| 8. | Tuiskula27730 | 24 528 €+14,1 % |
| 9. | Köyliö Keskus27710 | 24 401 €+16,3 % |
| 10. | Voitoinen27740 | 21 572 €+27,1 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Huovinrinne27910 | +9,3 %+9,3 % |
| 2. | Voitoinen27740 | +8,5 %+8,5 % |
| 3. | Otajoki27920 | -3,2 %-3,2 % |
| 4. | Köyliö Keskus27710 | -5,7 %-5,7 % |
| 5. | Iso-Vimma27820 | -6,9 %-6,9 % |
| 6. | Säkylä Keskus27800 | -7,0 %-7,0 % |
| 7. | Kakkuri27840 | -7,4 %-7,4 % |
| 8. | Vuori27860 | -8,0 %-8,0 % |
| 9. | Tuiskula27730 | -14,1 %-14,1 % |
| 10. | Yttilä27750 | -14,6 %-14,6 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.