Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Säkylä/27860
Vertaa

Vuori

27860·Säkylä
10 × 12 km

Postinumeroalueella Vuori (27860), Säkylä, asuu 289 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 605 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 %. Alueen asunnoista 97,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/10 (Säkylä)Väkiluku: sija 5/10 (Säkylä)
Väkiluku
289-8,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 605 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,6 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
97,1 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
17,3 %
Yksinasuvat
39,6 %
Työttömyysaste
6,8 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,3 %
65 vuotta täyttäneet: 29,4 %

Tunnusluvut

Alueen Vuori tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku289-8,0 %
Mediaanitulot24 605 €+17,8 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut18,6 %+1,5 %
Työttömyysaste6,8 %+2,7 %
Omistusasunnot97,1 %-
Lapsiperheet17,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,1 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,3 %
Yksinasuvat39,6 %
Muut taloudet43,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Vuori

Mitkä ovat alueen Vuori (27860) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 605 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vuori (27860) on?
289 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,0 %.
Millaista asuminen alueella Vuori on?
Kotitalouksista 97,1 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,0 % pientaloissa.
Miten alue Vuori vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Säkylä: 7 / 10. Korkeakoulutetut: 18,6 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27800Säkylä Keskus
  • ·32610Vampula Keskus (Huittinen)
  • ·27910Huovinrinne
  • ·27840Kakkuri
  • ·32700Huittinen Keskus (Huittinen)
  • ·27750Yttilä
  • ·32560Virttaa (Loimaa)
  • ·32620Rutava (Huittinen)
  • ·32520Latva (Oripää)
  • ·27920Otajoki
  • ·32830Riste (Kokemäki)
  • ·32710Sampu (Huittinen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 673. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 767. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Säkylä7. · 10 alueesta

Muut alueet: Säkylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Säkylä
#AlueArvo
1.Kakkuri2784026 922 €+17,3 %
2.Huovinrinne2791026 843 €+23,5 %
3.Otajoki2792026 202 €+20,0 %
4.Säkylä Keskus2780026 039 €+18,2 %
5.Yttilä2775025 988 €+24,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62720Sissala

Alajärvi

Mediaanitulot
24 605 €
Väkiluku
294
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
28360Vanhakoivisto

Pori

Mediaanitulot
24 602 €
Väkiluku
3 941
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
25960Högsåra

Kemiönsaari

Mediaanitulot
24 610 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
69300Toholampi Keskus

Toholampi

Mediaanitulot
24 598 €
Väkiluku
1 888
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Säkylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle