Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tervo

Kaupunki

Tervo

Tervo koostuu 3 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 1 291 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 014 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 17,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
1 291
Mediaanitulot (ka.)
23 014 €
Neliöhinta (ka.)
760 €/m²
Keski-ikä (ka.)
54,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
17,8 %
Omistusasunnot (ka.)
56,8 %
Lapsiperheet (ka.)
7,2 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

72210Tervo Keskus-Eliaksela

Tervo

1. suurin
Mediaanitulot
21 961 €
Väkiluku
1 059
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
71640Talluskylä

Tervo

2. suurin
Mediaanitulot
22 366 €
Väkiluku
178
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
72220Eliaksela

Tervo

3. suurin
Mediaanitulot
24 715 €
Väkiluku
54
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Tervo: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Tervo

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Tervo
#AlueArvo
1.Eliaksela7222024 715 €+39,3 %
2.Talluskylä7164022 366 €+18,3 %
3.Tervo Keskus-Eliaksela7221021 961 €+17,6 %

Väestönkasvu: Tervo

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Tervo
#AlueArvo
1.Talluskylä71640-6,8 %-6,8 %
2.Tervo Keskus-Eliaksela72210-8,0 %-8,0 %
3.Eliaksela72220-12,9 %-12,9 %

Kaikki 3 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
71640Talluskylä72210Tervo Keskus-Eliaksela72220Eliaksela

Usein kysytyt kysymykset: Tervo

Kuinka monta asukasta kaupungissa Tervo on?
Kaupungissa Tervo asuu yhteensä 1 291 asukasta 3 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Tervo?
3 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Tervo?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 014 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Eliaksela: 24 715 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Tervo?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Tervo on noin 760 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Tervo Keskus-Eliaksela (760 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Tervo?
Eliaksela (24 715 €), Talluskylä (22 366 €), Tervo Keskus-Eliaksela (21 961 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Tervo?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Talluskylä (-6,8 %), Tervo Keskus-Eliaksela (-8,0 %), Eliaksela (-12,9 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Tervo?
Kaupungissa Tervo on 3 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.