Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tervo/72210
Vertaa

Tervo Keskus-Eliaksela

72210·Tervo
18 × 22 km

Postinumeroalueella Tervo Keskus-Eliaksela (72210), Tervo, asuu 1 059 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 961 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,6 %. Alueen asunnoista 88,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Tervo)Väkiluku: sija 1/3 (Tervo)
Väkiluku
1 059-8,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 961 €+17,6 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,4 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
75,5 %
Vuokra: 23,0 %
Lapsiperheet
12,6 %
Yksinasuvat
48,8 %
Työttömyysaste
13,0 %+2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 43,6 %

Tunnusluvut

Alueen Tervo Keskus-Eliaksela tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 059-8,0 %
Mediaanitulot21 961 €+17,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)760 €/m²-
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut22,4 %+2,4 %
Työttömyysaste13,0 %+2,8 %
Omistusasunnot75,5 %-
Lapsiperheet12,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2020, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,5 %
Vuokra23,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo8,4 %
Pientalo88,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,6 %
Yksinasuvat48,8 %
Muut taloudet38,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Tervo Keskus-Eliaksela

Mitkä ovat alueen Tervo Keskus-Eliaksela (72210) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 961 €. Muutos 5 vuodessa: +17,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tervo Keskus-Eliaksela (72210) on?
1 059 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tervo Keskus-Eliaksela (72210)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 760 €/m² (2020). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tervo Keskus-Eliaksela on?
Kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa ja 23,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 8,4 % on kerrostaloissa ja 88,7 % pientaloissa.
Miten alue Tervo Keskus-Eliaksela vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tervo: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 22,4 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72220Eliaksela
  • ·72530Säviäntaipale (Pielavesi)
  • ·72330Tiitilänkylä (Vesanto)
  • ·72510Jokijärvi (Pielavesi)
  • ·77930Kerkonjoensuu (Rautalampi)
  • ·72310Niinivesi (Vesanto)
  • ·71640Talluskylä
  • ·72550Säviä (Pielavesi)
  • ·72100Karttula Keskus (Kuopio)
  • ·72630Kuusela-Rajala (Keitele)
  • ·77910Vaajasalmi (Rautalampi)
  • ·72400Pielavesi Keskus-Jylänki (Pielavesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 502. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 062. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tervo3. · 3 alueesta

Muut alueet: Tervo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tervo
#AlueArvo
1.Eliaksela7222024 715 €+39,3 %
2.Talluskylä7164022 366 €+18,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
83100Liperi Keskus

Liperi

Mediaanitulot
21 958 €
Väkiluku
2 341
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
47760Huhdasjärvi

Kouvola

Mediaanitulot
21 956 €
Väkiluku
98
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
79700Heinävesi Keskus

Heinävesi

Mediaanitulot
21 966 €
Väkiluku
1 982
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
54190Konnunsuo

Lappeenranta

Mediaanitulot
21 952 €
Väkiluku
70
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tervo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle