Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Utajärvi

Kaupunki

Utajärvi

Utajärvi koostuu 6 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 2 432 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 17 757 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 13,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
2 432
Mediaanitulot (ka.)
17 757 €
Neliöhinta (ka.)
827 €/m²
Keski-ikä (ka.)
47,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
13,0 %
Omistusasunnot (ka.)
74,0 %
Lapsiperheet (ka.)
9,4 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

91600Utajärvi Keskus

Utajärvi

1. suurin
Mediaanitulot
23 820 €
Väkiluku
1 906
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
91660Ahmas

Utajärvi

2. suurin
Mediaanitulot
24 793 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
91620Sanginkylä

Utajärvi

3. suurin
Mediaanitulot
20 892 €
Väkiluku
156
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
91640Särkijärvi

Utajärvi

4. suurin
Mediaanitulot
20 046 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
91630Juorkuna

Utajärvi

5. suurin
Mediaanitulot
16 992 €
Väkiluku
77
Keski-ikä
67,0 v
Avaa alue →Vertaa
91670Rokua

Utajärvi

6. suurin
Mediaanitulot
0 €
Väkiluku
13
Keski-ikä
0,0 v
Avaa alue →Vertaa

Utajärvi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Utajärvi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Utajärvi
#AlueArvo
1.Ahmas9166024 793 €+29,2 %
2.Utajärvi Keskus9160023 820 €+22,7 %
3.Sanginkylä9162020 892 €+21,1 %
4.Särkijärvi9164020 046 €+16,8 %
5.Juorkuna9163016 992 €+7,1 %
6.Rokua916700 €

Väestönkasvu: Utajärvi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Utajärvi
#AlueArvo
1.Rokua91670+225,0 %+225,0 %
2.Sanginkylä91620-6,6 %-6,6 %
3.Utajärvi Keskus91600-7,3 %-7,3 %
4.Juorkuna91630-8,3 %-8,3 %
5.Ahmas91660-12,9 %-12,9 %
6.Särkijärvi91640-13,3 %-13,3 %

Kaikki 6 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
91600Utajärvi Keskus91620Sanginkylä91630Juorkuna91640Särkijärvi91660Ahmas91670Rokua

Usein kysytyt kysymykset: Utajärvi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Utajärvi on?
Kaupungissa Utajärvi asuu yhteensä 2 432 asukasta 6 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Utajärvi?
6 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Utajärvi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 17 757 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Ahmas: 24 793 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Utajärvi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Utajärvi on noin 827 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Utajärvi Keskus (827 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Utajärvi?
Ahmas (24 793 €), Utajärvi Keskus (23 820 €), Sanginkylä (20 892 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Utajärvi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Rokua (+225,0 %), Sanginkylä (-6,6 %), Utajärvi Keskus (-7,3 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Utajärvi?
Kaupungissa Utajärvi on 6 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.