Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Utajärvi/91600
Vertaa

Utajärvi Keskus

91600·Utajärvi
35 × 27 km

Postinumeroalueella Utajärvi Keskus (91600), Utajärvi, asuu 1 906 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 820 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,7 %. Alueen asunnoista 92,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Utajärvi)Väkiluku: sija 1/6 (Utajärvi)
Väkiluku
1 906-7,3 %(5v)
Mediaanitulot
23 820 €+22,7 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,5 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
75,5 %
Vuokra: 22,6 %
Lapsiperheet
19,1 %
Yksinasuvat
45,9 %
Työttömyysaste
13,1 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,2 %
65 vuotta täyttäneet: 31,2 %

Tunnusluvut

Alueen Utajärvi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 906-7,3 %
Mediaanitulot23 820 €+22,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)827 €/m²-11,6 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut18,5 %+0,8 %
Työttömyysaste13,1 %+2,2 %
Omistusasunnot75,5 %-
Lapsiperheet19,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,5 %
Vuokra22,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo7,0 %
Pientalo92,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,1 %
Yksinasuvat45,9 %
Muut taloudet35,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Utajärvi Keskus

Mitkä ovat alueen Utajärvi Keskus (91600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 820 €. Muutos 5 vuodessa: +22,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Utajärvi Keskus (91600) on?
1 906 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Utajärvi Keskus (91600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 827 €/m² (2025). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -11,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Utajärvi Keskus on?
Kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa ja 22,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 7,0 % on kerrostaloissa ja 92,4 % pientaloissa.
Miten alue Utajärvi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Utajärvi: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 18,5 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91790Nuojua (Vaala)
  • ·91710Jylhämä (Vaala)
  • ·91780Neittävä (Vaala)
  • ·91620Sanginkylä
  • ·91670Rokua
  • ·91700Vaala Keskus - Oterma (Vaala)
  • ·91660Ahmas
  • ·92810Pelsonsuo (Vaala)
  • ·92830Veneheitto (Vaala)
  • ·91760Säräisniemi (Vaala)
  • ·91730Kankari (Vaala)
  • ·91560Kylmälänkylä (Muhos)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 958. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet781. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Utajärvi2. · 6 alueesta

Muut alueet: Utajärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Utajärvi
#AlueArvo
1.Ahmas9166024 793 €+29,2 %
2.Sanginkylä9162020 892 €+21,1 %
3.Särkijärvi9164020 046 €+16,8 %
4.Juorkuna9163016 992 €+7,1 %
5.Rokua916700 €

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
32800Kokemäki Keskus

Kokemäki

Mediaanitulot
23 822 €
Väkiluku
3 559
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
52960Nurmaa

Mäntyharju

Mediaanitulot
23 822 €
Väkiluku
105
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
23200Vinkkilä

Vehmaa

Mediaanitulot
23 817 €
Väkiluku
1 497
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
35610Pihlaisto

Jämsä

Mediaanitulot
23 823 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Utajärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle