Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vihti/03220
Vertaa

Tervalampi

03220·Vihti
6,7 × 7,2 km

Postinumeroalueella Tervalampi (03220), Vihti, asuu 599 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 489 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 6,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,9 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Vihti)Väkiluku: sija 6/9 (Vihti)
Väkiluku
599+6,8 %(5v)
Mediaanitulot
29 489 €+14,9 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,5 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
93,9 %
Vuokra: 6,1 %
Lapsiperheet
19,8 %
Yksinasuvat
20,6 %
Työttömyysaste
8,3 %+3,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,2 %
65 vuotta täyttäneet: 27,7 %

Tunnusluvut

Alueen Tervalampi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku599+6,8 %
Mediaanitulot29 489 €+14,9 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut37,5 %+1,3 %
Työttömyysaste8,3 %+3,9 %
Omistusasunnot93,9 %-
Lapsiperheet19,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,9 %
Vuokra6,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,3 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,8 %
Yksinasuvat20,6 %
Muut taloudet59,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Tervalampi

Mitkä ovat alueen Tervalampi (03220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 489 €. Muutos 5 vuodessa: +14,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tervalampi (03220) on?
599 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +6,8 %.
Millaista asuminen alueella Tervalampi on?
Kotitalouksista 93,9 % asuu omistusasunnossa ja 6,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,3 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Tervalampi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vihti: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 37,5 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·03250Ojakkala
  • ·02880Veikkola (Kirkkonummi)
  • ·03150Huhmari
  • ·02540Kylmälä (Kirkkonummi)
  • ·03100Nummela
  • ·02520Lapinkylä (Kirkkonummi)
  • ·02860Siikajärvi (Espoo)
  • ·03300Otalampi
  • ·02510Oitmäki (Kirkkonummi)
  • ·03400Vihti Kirkonkylä
  • ·02550Evitskog (Kirkkonummi)
  • ·02440Luoma (Kirkkonummi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet371. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 323. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vihti5. · 9 alueesta

Muut alueet: Vihti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vihti
#AlueArvo
1.Ojakkala0325031 956 €+18,0 %
2.Huhmari0315031 740 €+18,3 %
3.Vihtijärvi0379031 050 €+17,8 %
4.Otalampi0330030 772 €+15,3 %
5.Jokikunta0343029 274 €+14,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22430Saltvik

Saltvik

Mediaanitulot
29 488 €
Väkiluku
690
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
15540Villähde

Lahti

Mediaanitulot
29 490 €
Väkiluku
4 418
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
96800Ylikylä - Patosaari

Rovaniemi

Mediaanitulot
29 495 €
Väkiluku
2 036
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
65730Jungsund

Mustasaari

Mediaanitulot
29 503 €
Väkiluku
435
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lohja|Muuttajalle

Lohjan parhaat asuinalueet 2026

Lohjan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

7. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Vihti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle