Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Huittinen/32620
Vertaa

Rutava

32620·Huittinen
12 × 6,3 km

Postinumeroalueella Rutava (32620), Huittinen, asuu 364 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 525 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,2 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 96,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/6 (Huittinen)Väkiluku: sija 4/6 (Huittinen)
Väkiluku
364+0,8 %(5v)
Mediaanitulot
23 525 €+20,2 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,6 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
95,0 %
Vuokra: 2,8 %
Lapsiperheet
13,3 %
Yksinasuvat
38,1 %
Työttömyysaste
8,0 %+2,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,4 %
65 vuotta täyttäneet: 31,9 %

Tunnusluvut

Alueen Rutava tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku364+0,8 %
Mediaanitulot23 525 €+20,2 %
Keski-ikä50,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut19,6 %+2,6 %
Työttömyysaste8,0 %+2,6 %
Omistusasunnot95,0 %-
Lapsiperheet13,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,0 %
Vuokra2,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,3 %
Yksinasuvat38,1 %
Muut taloudet48,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Rutava

Mitkä ovat alueen Rutava (32620) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 525 €. Muutos 5 vuodessa: +20,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rutava (32620) on?
364 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,8 %.
Millaista asuminen alueella Rutava on?
Kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa ja 2,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,3 % pientaloissa.
Miten alue Rutava vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Huittinen: 4 / 6. Korkeakoulutetut: 19,6 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·32610Vampula Keskus
  • ·32700Huittinen Keskus
  • ·32560Virttaa (Loimaa)
  • ·32770Huhtamo
  • ·32450Tammiainen (Loimaa)
  • ·32710Sampu
  • ·27860Vuori (Säkylä)
  • ·32520Latva (Oripää)
  • ·32730Keikyä (Sastamala)
  • ·32760Suttila
  • ·32500Oripää Keskus (Oripää)
  • ·32440Alastaro Keskus (Loimaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 061. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 616. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Huittinen4. · 6 alueesta

Muut alueet: Huittinen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Huittinen
#AlueArvo
1.Sampu3271028 631 €+15,4 %
2.Vampula Keskus3261025 491 €+19,6 %
3.Huittinen Keskus3270024 402 €+18,8 %
4.Suttila3276022 215 €+12,4 %
5.Huhtamo3277021 742 €+8,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19850Putkijärvi-Siltasuo

Hartola

Mediaanitulot
23 524 €
Väkiluku
76
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
16350Niinikoski

Orimattila

Mediaanitulot
23 527 €
Väkiluku
290
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
34930Liedenpohja

Virrat

Mediaanitulot
23 519 €
Väkiluku
253
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
51430Läsäkoski

Kangasniemi

Mediaanitulot
23 532 €
Väkiluku
81
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Huittinen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle