Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nokia/37200
Vertaa

Siuro

37200·Nokia
17 × 12 km

Postinumeroalueella Siuro (37200), Nokia, asuu 2 394 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 798 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 32,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,2 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 12,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/10 (Nokia)Väkiluku: sija 6/10 (Nokia)
Väkiluku
2 394-3,4 %(5v)
Mediaanitulot
28 798 €+19,2 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
32,4 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
91,4 %
Vuokra: 7,4 %
Lapsiperheet
25,0 %
Yksinasuvat
30,5 %
Työttömyysaste
9,9 %+1,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 21,7 %

Tunnusluvut

Alueen Siuro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 394-3,4 %
Mediaanitulot28 798 €+19,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 711 €/m²-
Keski-ikä44,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut32,4 %+2,9 %
Työttömyysaste9,9 %+1,7 %
Omistusasunnot91,4 %-
Lapsiperheet25,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2020, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,4 %
Vuokra7,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo12,3 %
Pientalo86,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,0 %
Yksinasuvat30,5 %
Muut taloudet44,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Siuro

Mitkä ovat alueen Siuro (37200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 798 €. Muutos 5 vuodessa: +19,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Siuro (37200) on?
2 394 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Siuro (37200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 711 €/m² (2020). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Siuro on?
Kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa ja 7,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 12,3 % on kerrostaloissa ja 86,1 % pientaloissa.
Miten alue Siuro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nokia: 4 / 10. Korkeakoulutetut: 32,4 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·39170Jumesniemi (Hämeenkyrö)
  • ·37240Linnavuori
  • ·37210Kulovesi
  • ·37180Sarkola
  • ·39130Sasi (Hämeenkyrö)
  • ·37140Harjuniitty
  • ·37310Tottijärvi
  • ·39110Simuna (Hämeenkyrö)
  • ·39100Hämeenkyrö Keskus (Hämeenkyrö)
  • ·39150Pinsiö (Hämeenkyrö)
  • ·38120Kutala (Sastamala)
  • ·37130Alhoniitty

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet499. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet668. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nokia4. · 10 alueesta

Muut alueet: Nokia

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nokia
#AlueArvo
1.Harjuniitty3714032 295 €+19,9 %
2.Koskenmäki3712029 845 €+18,0 %
3.Tottijärvi3731028 938 €+12,7 %
4.Alhoniitty3713028 584 €+19,0 %
5.Sarkola3718028 566 €+22,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
68580Furuholmen

Luoto

Mediaanitulot
28 805 €
Väkiluku
985
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
50600Karikko

Mikkeli

Mediaanitulot
28 789 €
Väkiluku
4 666
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
03400Vihti Kirkonkylä

Vihti

Mediaanitulot
28 809 €
Väkiluku
6 026
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
58450Punkaharju

Savonlinna

Mediaanitulot
28 787 €
Väkiluku
401
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Nokia: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle