Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/38120
Vertaa

Kutala

38120·Sastamala
8,7 × 7,3 km

Postinumeroalueella Kutala (38120), Sastamala, asuu 201 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 256 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 24,3 %. Alueen asunnoista 93,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 17/17 (Sastamala)
Väkiluku
201-11,1 %(5v)
Mediaanitulot
28 256 €+24,3 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,9 %+6,3 %(5v)
Omistusasunnot
91,7 %
Vuokra: 5,2 %
Lapsiperheet
14,6 %
Yksinasuvat
27,1 %
Työttömyysaste
9,6 %+5,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,0 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kutala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku201-11,1 %
Mediaanitulot28 256 €+24,3 %
Keski-ikä53,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut37,9 %+6,3 %
Työttömyysaste9,6 %+5,7 %
Omistusasunnot91,7 %-
Lapsiperheet14,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,7 %
Vuokra5,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo5,5 %
Pientalo93,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,6 %
Yksinasuvat27,1 %
Muut taloudet58,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kutala

Mitkä ovat alueen Kutala (38120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 256 €. Muutos 5 vuodessa: +24,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kutala (38120) on?
201 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,1 %.
Millaista asuminen alueella Kutala on?
Kotitalouksista 91,7 % asuu omistusasunnossa ja 5,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 5,5 % on kerrostaloissa ja 93,8 % pientaloissa.
Miten alue Kutala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 2 / 17. Korkeakoulutetut: 37,9 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38140Kärppälä
  • ·37180Sarkola (Nokia)
  • ·38420Häijää
  • ·37210Kulovesi (Nokia)
  • ·38220Stormi
  • ·37350Rämsöö (Vesilahti)
  • ·39100Hämeenkyrö Keskus (Hämeenkyrö)
  • ·38100Karkku
  • ·37200Siuro (Nokia)
  • ·39170Jumesniemi (Hämeenkyrö)
  • ·38270Sammaljoki
  • ·38490Haukijärvi (Hämeenkyrö)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet589. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 064. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala2. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
3.Roismala3825026 747 €+19,2 %
4.Karkku3810026 603 €+21,0 %
5.Illo3828025 680 €+19,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01450Korso

Vantaa

Mediaanitulot
28 250 €
Väkiluku
18 126
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
00800Länsi-Herttoniemi

Helsinki

Mediaanitulot
28 249 €
Väkiluku
8 084
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
25210Vartsala

Salo

Mediaanitulot
28 265 €
Väkiluku
359
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
67600Linnusperä-Kaustari

Kokkola

Mediaanitulot
28 265 €
Väkiluku
2 837
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle