Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Maalahti/66140
Vertaa

Övermalax

66140·Maalahti
11 × 24 km

Postinumeroalueella Övermalax (66140), Maalahti, asuu 1 557 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 427 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,6 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Maalahti)Väkiluku: sija 2/6 (Maalahti)
Väkiluku
1 557-1,1 %(5v)
Mediaanitulot
27 427 €+22,6 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,0 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
83,5 %
Vuokra: 14,3 %
Lapsiperheet
23,6 %
Yksinasuvat
37,8 %
Työttömyysaste
3,9 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,4 %
65 vuotta täyttäneet: 26,9 %

Tunnusluvut

Alueen Övermalax tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 557-1,1 %
Mediaanitulot27 427 €+22,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 695 €/m²-
Keski-ikä45,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut30,0 %+2,3 %
Työttömyysaste3,9 %-0,5 %
Omistusasunnot83,5 %-
Lapsiperheet23,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,5 %
Vuokra14,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,8 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,6 %
Yksinasuvat37,8 %
Muut taloudet38,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Övermalax

Mitkä ovat alueen Övermalax (66140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 427 €. Muutos 5 vuodessa: +22,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Övermalax (66140) on?
1 557 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Övermalax (66140)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 695 €/m² (2023). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Övermalax on?
Kotitalouksista 83,5 % asuu omistusasunnossa ja 14,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,8 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Övermalax vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Maalahti: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 30,0 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66260Svarvar
  • ·66100Maalahti
  • ·66240Petolahti
  • ·66270Pirttikylä-Sorvari (Närpiö)
  • ·65450Sulva (Mustasaari)
  • ·66160Långåminne
  • ·65410Sundom (Vaasa)
  • ·65460Tölby-Rimal (Mustasaari)
  • ·65470Rimal (Mustasaari)
  • ·66340Sarvijoki (Kurikka)
  • ·64610Övermark (Närpiö)
  • ·65480Vikby (Mustasaari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet797. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet887. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Maalahti2. · 6 alueesta

Muut alueet: Maalahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Maalahti
#AlueArvo
1.Maalahti6610027 532 €+23,4 %
2.Långåminne6616025 759 €+29,2 %
3.Bergö6622024 820 €+17,1 %
4.Petolahti6624024 472 €+23,1 %
5.Svarvar6626022 489 €+15,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
25250Märynummi

Salo

Mediaanitulot
27 430 €
Väkiluku
1 034
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
33300Rahola

Tampere

Mediaanitulot
27 424 €
Väkiluku
5 035
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
54915Saimaanharju-Kyläniemi

Taipalsaari

Mediaanitulot
27 423 €
Väkiluku
1 701
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
41330Vihtavuori

Laukaa

Mediaanitulot
27 422 €
Väkiluku
2 712
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Maalahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle