Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Maalahti/66100
Vertaa

Maalahti

66100·Maalahti
20 × 18 km

Postinumeroalueella Maalahti (66100), Maalahti, asuu 2 078 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 532 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 77,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 23,4 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 2,9 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 91,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/6 (Maalahti)Väkiluku: sija 1/6 (Maalahti)
Väkiluku
2 078+2,9 %(5v)
Mediaanitulot
27 532 €+23,4 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,5 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
77,3 %
Vuokra: 20,9 %
Lapsiperheet
24,5 %
Yksinasuvat
37,7 %
Työttömyysaste
4,0 %-0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,8 %
65 vuotta täyttäneet: 27,1 %

Tunnusluvut

Alueen Maalahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 078+2,9 %
Mediaanitulot27 532 €+23,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 749 €/m²+0,3 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut37,5 %+2,3 %
Työttömyysaste4,0 %-0,9 %
Omistusasunnot77,3 %-
Lapsiperheet24,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 11 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,3 %
Vuokra20,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo5,9 %
Pientalo91,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,5 %
Yksinasuvat37,7 %
Muut taloudet37,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Maalahti

Mitkä ovat alueen Maalahti (66100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 532 €. Muutos 5 vuodessa: +23,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Maalahti (66100) on?
2 078 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Maalahti (66100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 749 €/m² (2025). Luku perustuu 11 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +0,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Maalahti on?
Kotitalouksista 77,3 % asuu omistusasunnossa ja 20,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 5,9 % on kerrostaloissa ja 91,7 % pientaloissa.
Miten alue Maalahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Maalahti: 1 / 6. Korkeakoulutetut: 37,5 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·65410Sundom (Vaasa)
  • ·66140Övermalax
  • ·65450Sulva (Mustasaari)
  • ·66240Petolahti
  • ·65170Vaskiluoto (Vaasa)
  • ·65460Tölby-Rimal (Mustasaari)
  • ·65100Vaasa Keskus (Vaasa)
  • ·65200Palosaari (Vaasa)
  • ·65350Suvilahti (Vaasa)
  • ·66260Svarvar
  • ·65230Vetokannas (Vaasa)
  • ·65280Gerby (Vaasa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet759. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet736. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Maalahti1. · 6 alueesta

Muut alueet: Maalahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Maalahti
#AlueArvo
1.Övermalax6614027 427 €+22,6 %
2.Långåminne6616025 759 €+29,2 %
3.Bergö6622024 820 €+17,1 %
4.Petolahti6624024 472 €+23,1 %
5.Svarvar6626022 489 €+15,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
11120Pohjois-Riihimäki

Riihimäki

Mediaanitulot
27 533 €
Väkiluku
6 692
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
32410Niinijoki

Loimaa

Mediaanitulot
27 534 €
Väkiluku
478
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
41930Kuohu

Jyväskylä

Mediaanitulot
27 529 €
Väkiluku
752
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
71650Hirvilahti-Salonkulma

Kuopio

Mediaanitulot
27 535 €
Väkiluku
440
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Maalahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle