Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pyhäjärvi/86810
Vertaa

Pellikkaperä

86810·Pyhäjärvi
3,6 × 4,7 km

Postinumeroalueella Pellikkaperä (86810), Pyhäjärvi, asuu 165 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 922 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,5 %. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Pyhäjärvi)Väkiluku: sija 5/6 (Pyhäjärvi)
Väkiluku
165-4,6 %(5v)
Mediaanitulot
24 922 €+13,5 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,7 %-2,9 %(5v)
Omistusasunnot
92,0 %
Vuokra: 4,0 %
Lapsiperheet
24,0 %
Yksinasuvat
37,3 %
Työttömyysaste
9,1 %+0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,8 %
65 vuotta täyttäneet: 29,1 %

Tunnusluvut

Alueen Pellikkaperä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku165-4,6 %
Mediaanitulot24 922 €+13,5 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut31,7 %-2,9 %
Työttömyysaste9,1 %+0,5 %
Omistusasunnot92,0 %-
Lapsiperheet24,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,0 %
Vuokra4,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,0 %
Yksinasuvat37,3 %
Muut taloudet38,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Pellikkaperä

Mitkä ovat alueen Pellikkaperä (86810) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 922 €. Muutos 5 vuodessa: +13,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pellikkaperä (86810) on?
165 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,6 %.
Millaista asuminen alueella Pellikkaperä on?
Kotitalouksista 92,0 % asuu omistusasunnossa ja 4,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Pellikkaperä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pyhäjärvi: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 31,7 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86900Pyhäkumpu
  • ·86800Pyhäsalmi
  • ·86870Vesikoski
  • ·86980Väliaho
  • ·44970Korppinen (Pihtipudas)
  • ·44920Peninki (Pihtipudas)
  • ·72980Petäjäkylä (Keitele)
  • ·86710Kärsämäki Keskus (Kärsämäki)
  • ·74740Aittojärvi (Kiuruvesi)
  • ·44950Kärväsjärvi (Pihtipudas)
  • ·85840Kuona (Haapajärvi)
  • ·72950Porttila (Keitele)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 575. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 194. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pyhäjärvi2. · 6 alueesta

Muut alueet: Pyhäjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pyhäjärvi
#AlueArvo
1.Pyhäkumpu8690025 401 €+16,2 %
2.Hiidenniemi8685023 663 €+20,7 %
3.Väliaho8698022 729 €+9,2 %
4.Pyhäsalmi8680022 681 €+16,5 %
5.Vesikoski8687021 798 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
68150Hillilä

Kalajoki

Mediaanitulot
24 923 €
Väkiluku
279
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
32280Metsäkorpi

Loimaa

Mediaanitulot
24 919 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
31500Koski Tl

Koski Tl

Mediaanitulot
24 926 €
Väkiluku
2 173
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
97670Kivitaipale

Rovaniemi

Mediaanitulot
24 926 €
Väkiluku
228
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pyhäjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle