Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kiuruvesi/74740
Vertaa

Aittojärvi

74740·Kiuruvesi
11 × 19 km

Postinumeroalueella Aittojärvi (74740), Kiuruvesi, asuu 244 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 706 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 15,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,9 %. Alueen asunnoista 93,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/12 (Kiuruvesi)Väkiluku: sija 3/12 (Kiuruvesi)
Väkiluku
244-15,6 %(5v)
Mediaanitulot
24 706 €+23,9 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,4 %+0,1 %(5v)
Omistusasunnot
92,4 %
Vuokra: 1,7 %
Lapsiperheet
17,6 %
Yksinasuvat
43,7 %
Työttömyysaste
10,7 %+0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,1 %
65 vuotta täyttäneet: 33,2 %

Tunnusluvut

Alueen Aittojärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku244-15,6 %
Mediaanitulot24 706 €+23,9 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut13,4 %+0,1 %
Työttömyysaste10,7 %+0,7 %
Omistusasunnot92,4 %-
Lapsiperheet17,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,4 %
Vuokra1,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,9 %
Pientalo93,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,6 %
Yksinasuvat43,7 %
Muut taloudet38,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Aittojärvi

Mitkä ovat alueen Aittojärvi (74740) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 706 €. Muutos 5 vuodessa: +23,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Aittojärvi (74740) on?
244 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,6 %.
Millaista asuminen alueella Aittojärvi on?
Kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa ja 1,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,9 % on kerrostaloissa ja 93,1 % pientaloissa.
Miten alue Aittojärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kiuruvesi: 4 / 12. Korkeakoulutetut: 13,4 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·74770Kalliokylä
  • ·74940Remeskylä-Tihilänkangas
  • ·74720Niemiskylä
  • ·74980Tihilänkangas
  • ·74680Myllyniemi
  • ·74670Rapakkojoki
  • ·86900Pyhäkumpu (Pyhäjärvi)
  • ·72980Petäjäkylä (Keitele)
  • ·72740Laukkala (Pielavesi)
  • ·86980Väliaho (Pyhäjärvi)
  • ·72840Saarela (Pielavesi)
  • ·74700Kiuruvesi Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 646. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 916. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kiuruvesi4. · 12 alueesta

Muut alueet: Kiuruvesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kiuruvesi
#AlueArvo
1.Remeskylä-Tihilänkangas7494025 321 €+18,0 %
2.Honkaranta7461025 131 €+7,4 %
3.Myllyniemi7468024 837 €+21,6 %
4.Heinäkylä7463024 677 €+32,4 %
5.Rapakkojoki7467023 631 €+10,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99710Vaalajärvi

Sodankylä

Mediaanitulot
24 709 €
Väkiluku
260
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
81810Jamali

Lieksa

Mediaanitulot
24 710 €
Väkiluku
274
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
21800Kyrö

Pöytyä

Mediaanitulot
24 712 €
Väkiluku
2 385
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
72220Eliaksela

Tervo

Mediaanitulot
24 715 €
Väkiluku
54
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kiuruvesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle