Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Taivalkoski/93440
Vertaa

Loukusa

93440·Taivalkoski
17 × 15 km

Postinumeroalueella Loukusa (93440), Taivalkoski, asuu 56 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 081 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 97,2 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Mediaanitulot ovat kasvaneet 9,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 9,0 prosenttiyksikköä. Alueen asukkaista 35,7 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 4/6 (Taivalkoski)Väkiluku: sija 6/6 (Taivalkoski)
Väkiluku
560,0 %(5v)
Mediaanitulot
22 081 €+9,6 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,5 %+9,0 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
38,5 %+5,2 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
0,0 %
65 vuotta täyttäneet: 35,7 %

Tunnusluvut

Alueen Loukusa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku560,0 %
Mediaanitulot22 081 €+9,6 %
Keski-ikä56,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut36,5 %+9,0 %
Työttömyysaste38,5 %+5,2 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Loukusa

Mitkä ovat alueen Loukusa (93440) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 081 €. Muutos 5 vuodessa: +9,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Loukusa (93440) on?
56 asukasta. Muutos 5 vuodessa: 0,0 %.
Millaista asuminen alueella Loukusa on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,2 % pientaloissa.
Miten alue Loukusa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Taivalkoski: 4 / 6. Korkeakoulutetut: 36,5 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97980Anetjärvi (Posio)
  • ·93280Syöte (Pudasjärvi)
  • ·93420Jurmu
  • ·93290Pintamo (Pudasjärvi)
  • ·97970Sirniö (Posio)
  • ·97900Posio Keskus (Posio)
  • ·97950Säikkä (Posio)
  • ·97820Perä-Posio (Posio)
  • ·93250Sarajärvi (Pudasjärvi)
  • ·93390Puhoskylä (Pudasjärvi)
  • ·93400Taivalkoski Keskus
  • ·97965Kynsilä (Posio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 465. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 815. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Taivalkoski4. · 6 alueesta

Muut alueet: Taivalkoski

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Taivalkoski
#AlueArvo
1.Jurmu9342024 288 €+31,4 %
2.Tyrövaara9354023 614 €+31,6 %
3.Taivalkoski Keskus9340022 830 €+17,1 %
4.Inget9347020 487 €+16,6 %
5.Vanhala9359020 232 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
43840Sompala

Kivijärvi

Mediaanitulot
22 080 €
Väkiluku
57
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
19430Pertunmaa Keskus

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 079 €
Väkiluku
625
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
93170Yli-Kollaja

Pudasjärvi

Mediaanitulot
22 077 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
74240Marttisenjärvi

Vieremä

Mediaanitulot
22 076 €
Väkiluku
131
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Taivalkoski: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle