Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kittilä/99190
Vertaa

Hanhimaa

99190·Kittilä
26 × 39 km

Postinumeroalueella Hanhimaa (99190), Kittilä, asuu 43 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 160 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 12,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 96,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on kasvanut 19,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 45,6 %. Alueen asukkaista 30,2 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 9/21 (Kittilä)Väkiluku: sija 16/21 (Kittilä)
Väkiluku
43+19,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 160 €+45,6 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v-4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
12,5 %+6,0 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
11,1 %+4,8 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,7 %
65 vuotta täyttäneet: 30,2 %

Tunnusluvut

Alueen Hanhimaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku43+19,4 %
Mediaanitulot23 160 €+45,6 %
Keski-ikä45,0 v-4,0 %
Korkeakoulutetut12,5 %+6,0 %
Työttömyysaste11,1 %+4,8 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Hanhimaa

Mitkä ovat alueen Hanhimaa (99190) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 160 €. Muutos 5 vuodessa: +45,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hanhimaa (99190) on?
43 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Millaista asuminen alueella Hanhimaa on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,0 % pientaloissa.
Miten alue Hanhimaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kittilä: 9 / 21. Korkeakoulutetut: 12,5 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99240Kuivasalmi
  • ·99180Rautusjärvi
  • ·99160Lompolo - Pulju
  • ·99140Köngäs - Hanhivaara
  • ·99230Jeesiöjärvi
  • ·99100Kittilä Keskus
  • ·99170Pulju
  • ·99270Hormakumpu
  • ·99250Kiistala - Jeesiöjärvi
  • ·99195Pokka
  • ·99290Kelontekemä
  • ·99110Kaukonen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 173. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 884. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kittilä9. · 21 alueesta

Muut alueet: Kittilä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kittilä
#AlueArvo
1.Köngäs - Hanhivaara9914031 590 €+25,6 %
2.Sirkka - Rauhala9913029 309 €+17,7 %
3.Kittilä Keskus9910027 900 €+19,0 %
4.Kaukonen9911027 106 €+15,8 %
5.Tepsa9928025 569 €+19,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
73850Ala-Luosta-Riitasalo

Rautavaara

Mediaanitulot
23 162 €
Väkiluku
72
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
69950Perho Keskus-Salamajärvi

Perho

Mediaanitulot
23 163 €
Väkiluku
1 202
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
63300Alavus Keskus

Alavus

Mediaanitulot
23 164 €
Väkiluku
4 642
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
51340Hännilä-Särkiharju

Kangasniemi

Mediaanitulot
23 155 €
Väkiluku
234
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kittilä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle