Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautavaara/73850
Vertaa

Ala-Luosta-Riitasalo

73850·Rautavaara
14 × 12 km

Postinumeroalueella Ala-Luosta-Riitasalo (73850), Rautavaara, asuu 72 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 162 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 100,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 16,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,0 %. Alueen asunnoista 95,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/4 (Rautavaara)Väkiluku: sija 4/4 (Rautavaara)
Väkiluku
72-16,3 %(5v)
Mediaanitulot
23 162 €+22,0 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,4 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
100,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
19,4 %
Yksinasuvat
33,3 %
Työttömyysaste
5,6 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,3 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Ala-Luosta-Riitasalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku72-16,3 %
Mediaanitulot23 162 €+22,0 %
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut16,4 %+3,9 %
Työttömyysaste5,6 %+3,2 %
Omistusasunnot100,0 %-
Lapsiperheet19,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus100,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,4 %
Yksinasuvat33,3 %
Muut taloudet47,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Ala-Luosta-Riitasalo

Mitkä ovat alueen Ala-Luosta-Riitasalo (73850) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 162 €. Muutos 5 vuodessa: +22,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ala-Luosta-Riitasalo (73850) on?
72 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,3 %.
Millaista asuminen alueella Ala-Luosta-Riitasalo on?
Kotitalouksista 100,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,0 % pientaloissa.
Miten alue Ala-Luosta-Riitasalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautavaara: 1 / 4. Korkeakoulutetut: 16,4 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73830Keski-Siikajärvi (Kuopio)
  • ·73770Säyneinen-Ala-Siikajärvi (Kuopio)
  • ·75680Ylä-Luosta
  • ·73710Viitaniemi (Kuopio)
  • ·73730Losomäki (Kuopio)
  • ·73500Juankoski Keskus (Kuopio)
  • ·73900Rautavaara Keskus
  • ·73600Kaavi Keskus (Kaavi)
  • ·73810Palonurmi-Aholansaari (Kuopio)
  • ·73620Kortteinen-Rasilampi (Kaavi)
  • ·75650Savikylä (Nurmes)
  • ·75740Pajukoski (Nurmes)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 172. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 712. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautavaara1. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautavaara

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautavaara
#AlueArvo
1.Ylä-Luosta7568019 915 €+8,1 %
2.Rautavaara Keskus7390019 774 €+18,8 %
3.Kangaslahti7399019 675 €+30,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
69950Perho Keskus-Salamajärvi

Perho

Mediaanitulot
23 163 €
Väkiluku
1 202
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
63300Alavus Keskus

Alavus

Mediaanitulot
23 164 €
Väkiluku
4 642
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
99190Hanhimaa

Kittilä

Mediaanitulot
23 160 €
Väkiluku
43
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
79600Joroinen Keskus

Joroinen

Mediaanitulot
23 166 €
Väkiluku
2 331
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautavaara: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle