Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ähtäri

Kaupunki

Ähtäri

Ähtäri koostuu 8 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 5 218 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 614 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 24,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
5 218
Mediaanitulot (ka.)
23 614 €
Neliöhinta (ka.)
940 €/m²
Keski-ikä (ka.)
52,4 v
Korkeakoulutetut (ka.)
24,9 %
Omistusasunnot (ka.)
78,4 %
Lapsiperheet (ka.)
15,4 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

63700Ähtäri Keskus

Ähtäri

1. suurin
Mediaanitulot
23 247 €
Väkiluku
3 845
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
63900Myllymäki-Vehunkylä

Ähtäri

2. suurin
Mediaanitulot
24 527 €
Väkiluku
422
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
63920Inha

Ähtäri

3. suurin
Mediaanitulot
26 712 €
Väkiluku
294
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
63770Peränne

Ähtäri

4. suurin
Mediaanitulot
24 596 €
Väkiluku
187
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
63660Ähtärinranta

Ähtäri

5. suurin
Mediaanitulot
20 994 €
Väkiluku
158
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
63910Inhan Tehtaat

Ähtäri

6. suurin
Mediaanitulot
24 435 €
Väkiluku
151
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Ähtäri: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Ähtäri

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Ähtäri
#AlueArvo
1.Inha6392026 712 €+20,8 %
2.Peränne6377024 596 €+3,9 %
3.Myllymäki-Vehunkylä6390024 527 €+20,3 %
4.Inhan Tehtaat6391024 435 €+12,9 %
5.Alastaipale6378024 103 €+33,9 %
6.Ähtäri Keskus6370023 247 €+16,1 %
7.Ähtärinranta6366020 994 €+9,2 %
8.Vehunkylä6395020 301 €+19,5 %

Väestönkasvu: Ähtäri

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Ähtäri
#AlueArvo
1.Ähtäri Keskus63700-5,1 %-5,1 %
2.Peränne63770-9,2 %-9,2 %
3.Ähtärinranta63660-9,7 %-9,7 %
4.Inha63920-10,6 %-10,6 %
5.Alastaipale63780-13,1 %-13,1 %
6.Myllymäki-Vehunkylä63900-14,7 %-14,7 %
7.Inhan Tehtaat63910-17,9 %-17,9 %
8.Vehunkylä63950-22,2 %-22,2 %

Kaikki 8 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
63660Ähtärinranta63700Ähtäri Keskus63770Peränne63780Alastaipale63900Myllymäki-Vehunkylä63910Inhan Tehtaat63920Inha63950Vehunkylä

Usein kysytyt kysymykset: Ähtäri

Kuinka monta asukasta kaupungissa Ähtäri on?
Kaupungissa Ähtäri asuu yhteensä 5 218 asukasta 8 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Ähtäri?
8 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Ähtäri?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 614 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Inha: 26 712 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Ähtäri?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Ähtäri on noin 940 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Ähtäri Keskus (940 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Ähtäri?
Inha (26 712 €), Peränne (24 596 €), Myllymäki-Vehunkylä (24 527 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Ähtäri?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Ähtäri Keskus (-5,1 %), Peränne (-9,2 %), Ähtärinranta (-9,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Ähtäri?
Kaupungissa Ähtäri on 8 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.