Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ähtäri/63770
Vertaa

Peränne

63770·Ähtäri
10 × 6,3 km

Postinumeroalueella Peränne (63770), Ähtäri, asuu 187 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 596 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,2 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on laskenut 3,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/8 (Ähtäri)Väkiluku: sija 4/8 (Ähtäri)
Väkiluku
187-9,2 %(5v)
Mediaanitulot
24 596 €+3,9 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,1 %-3,4 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 2,5 %
Lapsiperheet
26,3 %
Yksinasuvat
35,0 %
Työttömyysaste
4,8 %-1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,5 %
65 vuotta täyttäneet: 27,8 %

Tunnusluvut

Alueen Peränne tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku187-9,2 %
Mediaanitulot24 596 €+3,9 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut30,1 %-3,4 %
Työttömyysaste4,8 %-1,6 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet26,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra2,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,3 %
Yksinasuvat35,0 %
Muut taloudet38,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Peränne

Mitkä ovat alueen Peränne (63770) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 596 €. Muutos 5 vuodessa: +3,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Peränne (63770) on?
187 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,2 %.
Millaista asuminen alueella Peränne on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 2,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,1 % pientaloissa.
Miten alue Peränne vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ähtäri: 2 / 8. Korkeakoulutetut: 30,1 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·63780Alastaipale
  • ·34980Killinkoski (Virrat)
  • ·63680Hakojärvi (Alavus)
  • ·63610Tuuri (Alavus)
  • ·34970Toisvesi (Virrat)
  • ·63320Kattelus (Alavus)
  • ·63700Ähtäri Keskus
  • ·42870Kotala (Virrat)
  • ·63640Ritola (Alavus)
  • ·34950Ohtola (Virrat)
  • ·63660Ähtärinranta
  • ·63910Inhan Tehtaat

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 678. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 124. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ähtäri2. · 8 alueesta

Muut alueet: Ähtäri

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ähtäri
#AlueArvo
1.Inha6392026 712 €+20,8 %
2.Myllymäki-Vehunkylä6390024 527 €+20,3 %
3.Inhan Tehtaat6391024 435 €+12,9 %
4.Alastaipale6378024 103 €+33,9 %
5.Ähtäri Keskus6370023 247 €+16,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
20700Vartiovuori-Samppalinna

Turku

Mediaanitulot
24 596 €
Väkiluku
6 005
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
62375Ylihärmä Keskus-Vesiluoma

Kauhava

Mediaanitulot
24 597 €
Väkiluku
2 318
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
69300Toholampi Keskus

Toholampi

Mediaanitulot
24 598 €
Väkiluku
1 888
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
49640Paijärvi

Hamina

Mediaanitulot
24 592 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ähtäri: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle