Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ähtäri/63910
Vertaa

Inhan Tehtaat

63910·Ähtäri
7,6 × 11 km

Postinumeroalueella Inhan Tehtaat (63910), Ähtäri, asuu 151 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 435 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 17,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 12,9 %. Alueen asunnoista 90,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/8 (Ähtäri)Väkiluku: sija 6/8 (Ähtäri)
Väkiluku
151-17,9 %(5v)
Mediaanitulot
24 435 €+12,9 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,5 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
93,3 %
Vuokra: 5,3 %
Lapsiperheet
12,0 %
Yksinasuvat
33,3 %
Työttömyysaste
11,3 %-2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,6 %
65 vuotta täyttäneet: 30,5 %

Tunnusluvut

Alueen Inhan Tehtaat tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku151-17,9 %
Mediaanitulot24 435 €+12,9 %
Keski-ikä53,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut22,5 %+2,5 %
Työttömyysaste11,3 %-2,2 %
Omistusasunnot93,3 %-
Lapsiperheet12,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,3 %
Vuokra5,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,3 %
Pientalo90,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,0 %
Yksinasuvat33,3 %
Muut taloudet54,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Inhan Tehtaat

Mitkä ovat alueen Inhan Tehtaat (63910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 435 €. Muutos 5 vuodessa: +12,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Inhan Tehtaat (63910) on?
151 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -17,9 %.
Millaista asuminen alueella Inhan Tehtaat on?
Kotitalouksista 93,3 % asuu omistusasunnossa ja 5,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,3 % on kerrostaloissa ja 90,2 % pientaloissa.
Miten alue Inhan Tehtaat vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ähtäri: 4 / 8. Korkeakoulutetut: 22,5 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·42930Katajamäki (Keuruu)
  • ·63700Ähtäri Keskus
  • ·63780Alastaipale
  • ·42910Pihlajavesi (Keuruu)
  • ·63920Inha
  • ·63770Peränne
  • ·63890Hautakylä (Soini)
  • ·42870Kotala (Virrat)
  • ·63900Myllymäki-Vehunkylä
  • ·63660Ähtärinranta
  • ·34980Killinkoski (Virrat)
  • ·42830Ylä-Kolkki (Mänttä-Vilppula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 732. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 265. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ähtäri4. · 8 alueesta

Muut alueet: Ähtäri

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ähtäri
#AlueArvo
1.Inha6392026 712 €+20,8 %
2.Peränne6377024 596 €+3,9 %
3.Myllymäki-Vehunkylä6390024 527 €+20,3 %
4.Alastaipale6378024 103 €+33,9 %
5.Ähtäri Keskus6370023 247 €+16,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39590Tevaniemi

Ikaalinen

Mediaanitulot
24 435 €
Väkiluku
208
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
95655Etelä-Portimojärvi

Ylitornio

Mediaanitulot
24 433 €
Väkiluku
114
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
31140Menonen

Urjala

Mediaanitulot
24 438 €
Väkiluku
151
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
74130Kihmula

Iisalmi

Mediaanitulot
24 438 €
Väkiluku
4 327
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ähtäri: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle