Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Eurajoki

Kaupunki

Eurajoki

Eurajoki koostuu 7 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 8 957 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 27 526 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 29,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
8 957
Mediaanitulot (ka.)
27 526 €
Neliöhinta (ka.)
1 083 €/m²
Keski-ikä (ka.)
47,6 v
Korkeakoulutetut (ka.)
29,0 %
Omistusasunnot (ka.)
90,2 %
Lapsiperheet (ka.)
20,8 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

27100Eurajoki Keskus

Eurajoki

1. suurin
Mediaanitulot
28 607 €
Väkiluku
3 353
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
29100Luvia Keskus

Eurajoki

2. suurin
Mediaanitulot
28 885 €
Väkiluku
2 925
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
27150Lapijoki

Eurajoki

3. suurin
Mediaanitulot
26 975 €
Väkiluku
1 296
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
27110Irjanne

Eurajoki

4. suurin
Mediaanitulot
28 688 €
Väkiluku
537
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
27170Kuivalahti

Eurajoki

5. suurin
Mediaanitulot
27 490 €
Väkiluku
331
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
27130Eurajoki asemanseutu

Eurajoki

6. suurin
Mediaanitulot
26 106 €
Väkiluku
274
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Eurajoki: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Eurajoki

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Eurajoki
#AlueArvo
1.Luvia Keskus2910028 885 €+20,4 %
2.Irjanne2711028 688 €+15,1 %
3.Eurajoki Keskus2710028 607 €+18,2 %
4.Kuivalahti2717027 490 €+19,7 %
5.Lapijoki2715026 975 €+14,1 %
6.Eurajoki asemanseutu2713026 106 €+17,9 %
7.Peränkylä2918025 931 €+17,1 %

Väestönkasvu: Eurajoki

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Eurajoki
#AlueArvo
1.Peränkylä29180+1,7 %+1,7 %
2.Eurajoki Keskus27100-2,5 %-2,5 %
3.Irjanne27110-3,4 %-3,4 %
4.Kuivalahti27170-3,5 %-3,5 %
5.Luvia Keskus29100-4,6 %-4,6 %
6.Lapijoki27150-4,8 %-4,8 %
7.Eurajoki asemanseutu27130-9,0 %-9,0 %

Kaikki 7 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
27100Eurajoki Keskus27110Irjanne27130Eurajoki asemanseutu27150Lapijoki27170Kuivalahti29100Luvia Keskus29180Peränkylä

Usein kysytyt kysymykset: Eurajoki

Kuinka monta asukasta kaupungissa Eurajoki on?
Kaupungissa Eurajoki asuu yhteensä 8 957 asukasta 7 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Eurajoki?
7 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Eurajoki?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 27 526 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Luvia Keskus: 28 885 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Eurajoki?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Eurajoki on noin 1 083 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 3 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Eurajoki Keskus (1 219 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Eurajoki?
Luvia Keskus (28 885 €), Irjanne (28 688 €), Eurajoki Keskus (28 607 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Eurajoki?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Peränkylä (+1,7 %), Eurajoki Keskus (-2,5 %), Irjanne (-3,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Eurajoki?
Kaupungissa Eurajoki on 7 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Eurajoki

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Satakunnassa: Rauman parhaat asuinalueet.

Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.