Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Eurajoki/29180
Vertaa

Peränkylä

29180·Eurajoki
9,8 × 8,9 km

Postinumeroalueella Peränkylä (29180), Eurajoki, asuu 241 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 931 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 6,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/7 (Eurajoki)Väkiluku: sija 7/7 (Eurajoki)
Väkiluku
241+1,7 %(5v)
Mediaanitulot
25 931 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,5 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
92,6 %
Vuokra: 5,0 %
Lapsiperheet
11,6 %
Yksinasuvat
39,7 %
Työttömyysaste
12,7 %+6,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,7 %
65 vuotta täyttäneet: 35,3 %

Tunnusluvut

Alueen Peränkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku241+1,7 %
Mediaanitulot25 931 €+17,1 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,5 %+3,9 %
Työttömyysaste12,7 %+6,9 %
Omistusasunnot92,6 %-
Lapsiperheet11,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,6 %
Vuokra5,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,6 %
Yksinasuvat39,7 %
Muut taloudet48,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Peränkylä

Mitkä ovat alueen Peränkylä (29180) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 931 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Peränkylä (29180) on?
241 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,7 %.
Millaista asuminen alueella Peränkylä on?
Kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa ja 5,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Peränkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Eurajoki: 7 / 7. Korkeakoulutetut: 27,5 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27110Irjanne
  • ·28560Lattomeri (Pori)
  • ·28580Niittymaa (Pori)
  • ·29270Hormisto (Nakkila)
  • ·28400Ulvila Keskus (Ulvila)
  • ·28540Pinomäki (Pori)
  • ·27100Eurajoki Keskus
  • ·28430Kartano-Harmaalinna (Pori)
  • ·28600Vähärauma (Pori)
  • ·27170Kuivalahti
  • ·29280Järvimaa (Nakkila)
  • ·28500Keskussairaala-alue-Tiilimäki (Pori)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 215. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 921. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Eurajoki7. · 7 alueesta

Muut alueet: Eurajoki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Eurajoki
#AlueArvo
1.Luvia Keskus2910028 885 €+20,4 %
2.Irjanne2711028 688 €+15,1 %
3.Eurajoki Keskus2710028 607 €+18,2 %
4.Kuivalahti2717027 490 €+19,7 %
5.Lapijoki2715026 975 €+14,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62870Vinni

Vimpeli

Mediaanitulot
25 934 €
Väkiluku
36
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
17320Asikkala

Asikkala

Mediaanitulot
25 926 €
Väkiluku
294
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
85450Joenkylä

Sievi

Mediaanitulot
25 925 €
Väkiluku
239
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
23600Kalanti Keskus

Uusikaupunki

Mediaanitulot
25 923 €
Väkiluku
2 044
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Eurajoki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle