Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Eurajoki/29100
Vertaa

Luvia Keskus

29100·Eurajoki
23 × 21 km

Postinumeroalueella Luvia Keskus (29100), Eurajoki, asuu 2 925 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 885 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,4 %. Alueen asunnoista 95,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Eurajoki)Väkiluku: sija 2/7 (Eurajoki)
Väkiluku
2 925-4,6 %(5v)
Mediaanitulot
28 885 €+20,4 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,8 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
87,3 %
Vuokra: 11,3 %
Lapsiperheet
23,8 %
Yksinasuvat
32,8 %
Työttömyysaste
8,7 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 28,7 %

Tunnusluvut

Alueen Luvia Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 925-4,6 %
Mediaanitulot28 885 €+20,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 087 €/m²-
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut35,8 %+2,0 %
Työttömyysaste8,7 %+1,6 %
Omistusasunnot87,3 %-
Lapsiperheet23,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,3 %
Vuokra11,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,4 %
Pientalo95,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,8 %
Yksinasuvat32,8 %
Muut taloudet43,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Luvia Keskus

Mitkä ovat alueen Luvia Keskus (29100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 885 €. Muutos 5 vuodessa: +20,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Luvia Keskus (29100) on?
2 925 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Luvia Keskus (29100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 087 €/m² (2025). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Luvia Keskus on?
Kotitalouksista 87,3 % asuu omistusasunnossa ja 11,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,4 % on kerrostaloissa ja 95,3 % pientaloissa.
Miten alue Luvia Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Eurajoki: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 35,8 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27170Kuivalahti
  • ·28660Pietniemi-Leppäkorpi (Pori)
  • ·28580Niittymaa (Pori)
  • ·28600Vähärauma (Pori)
  • ·29180Peränkylä
  • ·28760Kyläsaari (Pori)
  • ·28610Musa-Tiiliruukki (Pori)
  • ·28560Lattomeri (Pori)
  • ·28540Pinomäki (Pori)
  • ·28800Pihlava (Pori)
  • ·28120Käppärä-Isomäki (Pori)
  • ·28100Pori Keskus (Pori)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet475. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet590. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Eurajoki1. · 7 alueesta

Muut alueet: Eurajoki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Eurajoki
#AlueArvo
1.Irjanne2711028 688 €+15,1 %
2.Eurajoki Keskus2710028 607 €+18,2 %
3.Kuivalahti2717027 490 €+19,7 %
4.Lapijoki2715026 975 €+14,1 %
5.Eurajoki asemanseutu2713026 106 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
05820Mustamännistö

Hyvinkää

Mediaanitulot
28 885 €
Väkiluku
4 950
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
26950Voiluoto

Rauma

Mediaanitulot
28 882 €
Väkiluku
374
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
15820Okeroinen

Hollola

Mediaanitulot
28 881 €
Väkiluku
974
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
91900Liminka Keskus

Liminka

Mediaanitulot
28 892 €
Väkiluku
6 396
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Eurajoki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle