18100Heinola Keskus
Heinola
- Mediaanitulot
- 23 834 €
- Väkiluku
- 6 595
- Keski-ikä
- 56,0 v
Kaupunki
Heinola koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 17 631 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 902 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 23,6 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Heinola
Heinola
Heinola
Heinola
Heinola
Heinola
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Myllyoja18600 | 27 173 €+18,9 % |
| 2. | Vierumäki taajama19110 | 26 087 €+10,3 % |
| 3. | Lusi19210 | 25 314 €+17,7 % |
| 4. | Heinola kk18300 | 25 038 €+15,1 % |
| 5. | Reumasairaala-alue18120 | 24 959 €+17,9 % |
| 6. | Syrjäkoski19250 | 24 223 €+2,0 % |
| 7. | Jyränkö18150 | 23 943 €+13,9 % |
| 8. | Heinola Keskus18100 | 23 834 €+16,0 % |
| 9. | Paaso-Syrjäkoski19260 | 22 879 €+21,1 % |
| 10. | Kaakonlampi-Pyhätön18200 | 22 221 €+14,3 % |
| 11. | Tommola-Sahanniemi18130 | 21 465 €+17,3 % |
| 12. | Vierumäki urheiluopisto19120 | 19 692 €+8,6 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Heinola Keskus18100 | -2,6 %-2,6 % |
| 2. | Tommola-Sahanniemi18130 | -2,8 %-2,8 % |
| 3. | Jyränkö18150 | -3,8 %-3,8 % |
| 4. | Myllyoja18600 | -4,0 %-4,0 % |
| 5. | Vierumäki urheiluopisto19120 | -4,3 %-4,3 % |
| 6. | Kaakonlampi-Pyhätön18200 | -5,1 %-5,1 % |
| 7. | Vierumäki taajama19110 | -5,7 %-5,7 % |
| 8. | Heinola kk18300 | -7,2 %-7,2 % |
| 9. | Lusi19210 | -12,5 %-12,5 % |
| 10. | Reumasairaala-alue18120 | -13,2 %-13,2 % |
| 11. | Syrjäkoski19250 | -13,6 %-13,6 % |
| 12. | Paaso-Syrjäkoski19260 | -18,3 %-18,3 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.