Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Heinola/19120
Vertaa

Vierumäki urheiluopisto

19120·Heinola
4,5 × 3,6 km

Postinumeroalueella Vierumäki urheiluopisto (19120), Heinola, asuu 134 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 692 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 64,9 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on laskenut 4,4 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 86,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/12 (Heinola)Väkiluku: sija 10/12 (Heinola)
Väkiluku
134-4,3 %(5v)
Mediaanitulot
19 692 €+8,6 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,5 %-4,4 %(5v)
Omistusasunnot
35,1 %
Vuokra: 64,9 %
Lapsiperheet
7,0 %
Yksinasuvat
45,6 %
Työttömyysaste
7,2 %+4,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
43,3 %
65 vuotta täyttäneet: 15,7 %

Tunnusluvut

Alueen Vierumäki urheiluopisto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku134-4,3 %
Mediaanitulot19 692 €+8,6 %
Keski-ikä39,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut30,5 %-4,4 %
Työttömyysaste7,2 %+4,7 %
Omistusasunnot35,1 %-
Lapsiperheet7,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus35,1 %
Vuokra64,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo9,6 %
Pientalo86,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,0 %
Yksinasuvat45,6 %
Muut taloudet47,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Vierumäki urheiluopisto

Mitkä ovat alueen Vierumäki urheiluopisto (19120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 692 €. Muutos 5 vuodessa: +8,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vierumäki urheiluopisto (19120) on?
134 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,3 %.
Millaista asuminen alueella Vierumäki urheiluopisto on?
Kotitalouksista 35,1 % asuu omistusasunnossa ja 64,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 9,6 % on kerrostaloissa ja 86,4 % pientaloissa.
Miten alue Vierumäki urheiluopisto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Heinola: 12 / 12. Korkeakoulutetut: 30,5 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·15580Ruuhijärvi (Lahti)
  • ·18150Jyränkö
  • ·18600Myllyoja
  • ·18130Tommola-Sahanniemi
  • ·18100Heinola Keskus
  • ·16160Okkeri (Lahti)
  • ·19110Vierumäki taajama
  • ·18200Kaakonlampi-Pyhätön
  • ·18120Reumasairaala-alue
  • ·19160Huutotöyry (Iitti)
  • ·15560Nastola kk (Lahti)
  • ·15460Mäkelä (Lahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 831. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 362. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Heinola12. · 12 alueesta

Muut alueet: Heinola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Heinola
#AlueArvo
1.Myllyoja1860027 173 €+18,9 %
2.Vierumäki taajama1911026 087 €+10,3 %
3.Lusi1921025 314 €+17,7 %
4.Heinola kk1830025 038 €+15,1 %
5.Reumasairaala-alue1812024 959 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
63830Keisala

Soini

Mediaanitulot
19 690 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
93350Jaurakkajärvi

Pudasjärvi

Mediaanitulot
19 684 €
Väkiluku
131
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
97715Raiskio

Ranua

Mediaanitulot
19 700 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
89330Suolijärvi

Puolanka

Mediaanitulot
19 702 €
Väkiluku
62
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Heinola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle